Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

ICE Kraków w międzynarodowym towarzystwie

Przedstawicielki ICE Kraków Congress Centre 28 maja reprezentowały Kraków oraz całą Polskę podczas konferencji online „AIPC Community Outreach Webinar on COVID-19”. Każdy z uczestników dyskusji opisał sytuację epidemiczną w swoim kraju i jej wpływ na obiekt eventowy oraz zaprezentował działania podjęte lokalnie na rzecz złagodzenia tego kryzysu.

Fot. materiały prasowe

W debacie udział wzięło 16 osób z 8 krajów – obok Polski były to Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Szkocja, ZEA oraz RPA. Dyskusję moderowała Julianne Jammers, Dyrektor Zarządzająca SwissTech Convention Center. Polskę reprezentowały Bożena Wojnar i Anna Fryc.

AIPC jest organizacją łączącą obiekty kongresowe na całym świecie. Jej misją jest wypracowywanie najlepszych praktyk w zarządzaniu centrami kongresowymi. Centrum Kongresowe ICE Kraków przystąpiło do organizacji w 2011 roku jako „provisional member”, a jego pełne członkostwo zostało potwierdzone po otwarciu obiektu. Obecność krakowskiego venue w takim towarzystwie potwierdza jego rolę w światowym przemyśle spotkań. Także dzięki temu podczas majowej konferencji Centrum Kongresowe ICE Kraków mogło podzielić się swoim know-how oraz przedstawić, jak polska branża radzi sobie z pandemią.

Nasze reprezentantki poinformowały uczestników, że 6 czerwca polski rząd ogłosił decyzję o ponownej możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych z zastrzeżeniem wykorzystania maksimum 50% pojemności; szczegółowe zasady obowiązujące na terenie obiektów eventowych nie zostały jednak jeszcze ustalone. Kraków stara się m.in. o wydarzenia hybrydowe: dzięki powstałemu w ostatnim miesiącu wirtualnemu studiu nagraniowemu Concept Music Art CMA możliwe jest przeniesienie wydarzeń ze świata realnego do Internetu. Taką opcję w ofercie przygotowano ze względu na liczbę odwołanych lub przełożonych wydarzeń – organizatorzy przełożyli na późniejszy termin aż 80% zaplanowanych w ICE Kraków eventów. W przypadku wydarzeń zapowiadanych na jesień 2020 roku organizatorzy są gotowi do działania, czekając jednocześnie na decyzję polskiego rządu.

Ważnym punktem strategii ICE Kraków jest aktywizowanie branży i całej społeczności przemysłu spotkań. Dzięki projektowi Kraków Network, który w tym roku obchodzi 5-lecie działalności, bierze ona udział w cyklicznych spotkaniach w centrum kongresowym, a w ostatnich miesiącach także online poprzez portal społecznościowy Facebook i połączenia z zainteresowanymi uczestnikami podczas konferencji internetowej Kraków Network Together. Tematem poruszanym w dwóch edycjach online było bezpieczeństwo eventów po pandemii. W ich efekcie z grona uczestników wyłoniona została grupa pracująca nad stworzeniem dokumentu z przykładowymi rozwiązaniami i dobrymi praktykami organizacji wydarzeń w obecnych warunkach. Dokument dostępny jest na stronie: krakownetwork.pl.

Pozostałe kraje biorące udział w dyskusji również przedstawiły swoje rozwiązania i know-how. Szwajcarski rząd ogłosił pod koniec maja, że wydarzenia grupujące do 300 osób będą ponownie dozwolone od 6 czerwca, natomiast Wielka Brytania dąży do otwarcia przemysłu spotkań we wrześniu. W tej chwili nadal obowiązuje „lockdown” oraz 14-dniowa kwarantanna dla osób przybywających na Wyspy, co ma oczywisty wpływ na branżę eventową. We Włoszech sytuacja poprawia się, a chociaż małe firmy (m.in. restauracje) zostały już otwarte po 2 miesiącach izolacji, to obiekty konferencyjne, kina i teatry pozostają wciąż zamknięte.

Pomieszczenia Dubai World Trade Centre w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostały obecnie przekształcone w szpital polowy o pojemności 3000 łóżek (w końcu maja przebywało w nim 450 pacjentów). Loty międzynarodowe już wystartowały, obecnie dostępnych jest 9 kursów z ograniczoną liczbą destynacji. Z kolei w RPA wprowadzono zarządzenie, że wszystkie wydarzenia w 2020 roku zostały odwołane – granica jest zamknięta i nie ma lotów międzynarodowych do co najmniej do grudnia, a być może nawet do stycznia 2021 roku.

Ważnym punktem konferencji online „AIPC Community Outreach Webinar on COVID-19” były wspólne wnioski, które określały konieczność współpracy zaangażowanych podmiotów w celu usprawnienia komunikatów i działań. Obiekty eventowe powinny planować kolejne kroki wyjścia z kryzysu i nie traktować obecnej sytuacji jako izolacji, ale być częścią ekosystemu. Podejście oparte na przestrzeganiu założonych wartości pozwala na realizację całościowej wizji przez przedstawicieli miejsc destynacji wydarzeń oraz władz lokalnych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-10
Data aktualizacji: 2020-06-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź