Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odkrywaj Podgórze z Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza do swoich podgórskich oddziałów: Muzeum Podgórza, Apteki Pod Orłem i Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera. Muzealnicy przygotowali na lipiec specjalne spacery i oprowadzania po ekspozycjach.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

„Przyjdź do nas, bez pośpiechu i gwaru: posłuchasz, przeczytasz, zobaczysz, zrozumiesz i z pewnością pokochasz dzieje »Małej Ameryki«, miasta marzycieli i wizjonerów, miejsca skąd wyszła Niepodległość” – czytamy na stronach internetowych Muzeum Krakowa.

Muzeum Podgórza – opowiada niezwykle barwną historię prawobrzeżnej strony miasta –  o czasach prehistorycznych, legendarnych, o okresie świetności Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza, o połączeniu miasta z Krakowem, a także o jego późniejszych trudnych losach. 

Apteka Pod Orłem – ekspozycja w dawnej aptece Tadeusza Pankiewicza – Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – w poruszający sposób opowiada o wielkiej historii – dramacie mieszkańców getta, krakowskich Żydów, jak i pomocy udzielonej im przez pracowników apteki.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera – w dawnych zabudowaniach słynnej „Emalii” Oskara Schindlera prezentowana jest pełna emocji opowieść życiu Krakowa w czasie wojennej okupacji. 

Spacery:

Miejsce na spacerze należy zarezerwować w Centrum Obsługi Zwiedzających – tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Bilety do nabycia w kasach muzeów oraz on-line.

  • czwartek, 30 lipca, godz. 17.30 – „Nie tylko getto. Społeczność żydowska Podgórza tuż przed…”
    Żydzi byli związani z historią Podgórza od początku powstania miasta, jednak dopiero w czasach autonomii galicyjskiej uzyskali prawo swobodnego osiedlenia się w nim. Od tego momentu szybko rosła liczba mieszkańców żydowskiego pochodzenia. Na początku XX wieku stanowili już ok. 30proc. całej społeczności Podgórza. W trakcie spaceru poznamy miejsca związane z funkcjonowaniem żydowskiej gminy wyznaniowej w Podgórzu oraz domy, w których mieszkali podgórscy Żydzi.
    • miejsce spotkania: Apteka pod Orłem, Plac Bohaterów Getta
    • prowadzenie: Bartosz Heksel
    • dla kogo? – dla wszystkich, 
    • liczba osób: 15 (należy posiadać ze sobą maseczkę)
    • koszt spaceru: 10 zł

Oprowadzania z kuratorami po wystawach:

Miejsce na oprowadzania należy zarezerwować w Centrum Obsługi Zwiedzających – tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Bilety do nabycia w kasach muzeów oraz on-line.

  • 30 lipca, godz. 12.00 – „Kraków – czas okupacji 1939–1945”
    • miejsce: wystawa stała w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
    • prowadzenie: Monika Bednarek, Mateusz Zdeb, Wojciech Górny
    • dla kogo? – dla wszystkich
    • liczba osób: 15 (należy posiadać ze sobą maseczkę i rękawiczki)
    • koszt: oprowadzanie w cenie biletu na wystawę

Szczegóły na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-07-27
Data aktualizacji: 2020-07-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź