Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Word2Picture, czyli spotkania książki i filmu na Festiwalu Conrada

Kulisy pracy nad najgłośniejszymi serialami ostatnich lat, czyli Wiedźminie czy Królu. Warsztaty dla wydawców z pitchingu książek, a także przegląd trendów wydawniczych dla producentów. Word2Picure po raz drugi łączy dwie branże – książkową i filmową – i otwiera je przed czytelnikami oraz widzami. Zapraszamy na spotkania m.in. z Jackiem Dukajem, Szczepanem Twardochem, Tomaszem Bagińskim i Anną Różalską podczas 12. edycji Festiwalu Conrada.

Fot. materiały prasowe

Tegoroczna 2. edycja Word2Picture ruszyła pełną parą! Wydawcy, których projekty książkowe zostały do niej zakwalifikowane, przez kilka ostatnich dni korzystali z prowadzonych online szkoleń i warsztatów. Przygotowania rozpoczęli od wykładu Alicji Grawon-Jaksik, prezeski Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, dotyczącego charakterystyki branży filmowej oraz kwestii prawnych i prawa autorskiego przy sprzedaży praw do adaptacji, które poprowadził mecenas Krzysztof Czyżewski. Następnie odbyli kilkugodzinne warsztaty przygotowujące ich do profesjonalnego pitchingu zgłoszonych książek. Efekty zobaczymy 23 października na Facebooku Festiwalu Conrada, gdzie zostaną wyemitowane prezentacje wyselekcjonowanych w trakcie naboru książek. Trafią one również do polskich nadawców i producentów poszukujących inspirujących projektów książkowych.

Podczas tegorocznej edycji wydawcy będą starali się sprzedać prawa ekranizacyjne do następujących tytułów:

  • Paweł Maj, „Tosia w tarapatach”, Wydawnictwo Skrzat (literatura dziecięca)
  • Marta H. Milewska, „Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma”, Dreams Wydawnictwo (literatura dziecięca)
  • Wojciech Engelking, „Serce pełne skorpionów”, WAB Foksal (proza obyczajowa)
  • Greta Drawska, „Rytuał”, Wydawnictwo Znak Literanova (literatura kryminalna)
  • Sylwia Chutnik, „Cwaniary”, Wydawnictwo Znak Literanova (proza obyczajowa)
  • Tomasz Łapiński,Szmata”, Wydawnictwo SQN (proza obyczajowa)
  • Radosław Młynarczyk, „Hłasko. Proletariacki książę”, Wydawnictwo Czarne (biografia)
  • Anna Cieplak, „Rozpływaj się”, Wydawnictwo Literackie (proza obyczajowa)
  • Jacek Karczewski, „Jej wysokość gęś”, Wydawnictwo Poznańskie (non-fiction)
  • Monika Michalik, „Zaczekaj na mnie”, Wydawnictwo Znak (proza obyczajowa/romans)

Wydarzenia branżowe skierowane do wydawców i producentów to tylko jeden z aspektów Word2Picture. Jak co roku wszystkich widzów i czytelników zainteresowanych tematyką adaptacji zapraszamy na wydarzenia otwarte. 23 i 24 października odbędą się festiwalowe dyskusje online z uznanymi gośćmi z branży filmowej i wydawniczej, którzy opowiedzą o najnowszych produkcjach, a także charakterze współpracy między autorem a reżyserem czy scenarzystą.

Cykl rozpocznie się 18 września webinarium, w którym Alicja Grawon-Jaksik porozmawia z Ewą Bolińską-Gostowską – redaktorką i Foreign Rights Managerką w Wydawnictwie Znak – na temat rynku książki i aktualnych trendów wydawniczych. Webinarium będzie skierowane do producentów i osób z branży filmowej poszukujących literackich pierwowzorów z potencjałem na adaptację, a także chcą dowiedzieć się, jak działa rynek wydawniczy. Nie zabraknie też rozmowy o tym, jak współpracować z wydawcą. Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych. Więcej informacji i zapisy znajdziesz TUTAJ

Dla czytelników i widzów, miłośników kina i literatury, przygotowaliśmy dwa otwarte panele dyskusyjne. 23 października spotkamy się ze Szczepanem Twardochem i Anną Różalską, dyrektorką produkcji oryginalnych w Canal+, którzy porozmawiają o zbliżającej się premierze serialu Król opartego na głośnym bestsellerze, a także o tym, jak wygląda ich współpraca z autorem nad adaptacją jego książki w praktyce. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.

Z kolei 24 października Ewa Bolińska-Gostkowska porozmawia z Jackiem Dukajem, autorem między innymi monumentalnej powieści „Lód”, o pracy nad adaptacjami ze szczególnym naciskiem na kulisy zrealizowanego przez Netflix serialu „Kierunek: Noc” opartej na wątkach powieści fantastycznej Dukaja pt. „Starość aksolotla”. Będzie to także wyjątkowa okazja do spotkania z gościem specjalnym wydarzenia, Tomkiem Bagińskim, rysownikiem, reżyserem i producentem wykonawczym serialu „Wiedźmin”, który opowie o kulisach pracy nad jednego z najgłośniejszych seriali fantasy ostatnich lat, opartego na prozie Andrzeja Sapkowskiego, a także o roli literackich inspiracji w swojej twórczości filmowej.

Obydwa panele dyskusyjne odbędą się w całości online i będą transmitowane na kanale facebookowym Festiwalu Conrada.

Organizatorem wydarzenia jest KBF, operator programów Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission. Wydarzenie odbywa się w ramach 12. edycji Festiwalu Conrada.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-08-28
Data aktualizacji: 2020-08-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź