Igrzyska Europejskie odbędą się w Krakowie i Małopolsce
W środę, 29 lipca, w Krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbył się briefing w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich 2023. Kraków i Małopolska będą gospodarzami tej imprezy.
W briefingu wzięli udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i pełnomocnik Zarządu ds. Igrzysk Europejskich Tomasz Poręba, p.o. Prezesa Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Niels Nygaard, oraz przedstawiciele Europejskiego Komitetu Olimpijskiego: Zlatko Matesa i Józef Liba.
Przedstawiciele Europejskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego gościli w ostatnich dniach w Krakowie oraz w Małopolsce. Mieli okazję zobaczyć obiekty, które są przewidziane do organizacji Igrzysk na terenie na terenie Krakowa jak i Małopolski.
– Igrzyska Europejskie są okazją do zwiększenia i ulepszenia infrastruktury, nie tylko drogowej na terenie Krakowa i całego województwa. Dzięki środkom, które otrzymamy od rządu, będziemy mogli zrealizować te inwestycje, na które w przyszłości wydać pieniądze musiałoby Miasto – powiedział podczas briefingu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Koszt imprezy będzie znany najwcześniej pod koniec września. Wtedy organizatorzy podejmą ostateczną decyzję w sprawie wyboru dyscyplin. Jednak z uwagi na pandemię już dziś wiadomo, że nie mogą być one zbyt wysokie. Igrzyska bowiem będą zorganizowane na innych zasadach niż w Baku, odbywać się będą na obiektach, które już istnieją.
Po poznaniu ostatecznej listy dyscyplin będzie także wiadomo, które obiekty należy zmodernizować, a które mają jeszcze powstać. Na pewno musi powstać basen 50-metrowy, strzelnica, tor do kajaków płaskich i trybuna na Wawelu. Będzie konieczna także modernizacja stadionu Wisły.
– W osiemdziesięciu procentach jesteśmy już przygotowani do przeprowadzenia Igrzysk Europejskich jeżeli chodzi o areny sportowe. Są potrzebne także modernizacje w zakresie komunikacji drogowej i kolejowej, ale duży zakres inwestycji już jest realizowany np. na zakopiance. Koszt jej budowy nie jest kosztem igrzysk, jednak i z tej trasy będą korzystali goście igrzysk – powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
W Małopolsce sportowcy będą rywalizować w 20 dyscyplinach i dodatkowo w minimum dwóch pokazowych. W Krakowie zobaczymy szermierkę, rugby 7, pięciobój nowoczesny, siatkówkę mężczyzn, zapasy, judo, kajaki płaskie i slalomowe. Decyzja o ostatecznym wyborze wszystkich dyscyplin zapadnie w połowie września w Rzymie. Za trzy lata, w centrum Kongresowym ICE Kraków odbędą się finały szermierki.
– Zależy nam, aby podczas Igrzysk Europejskich odbywały się te dyscypliny sportowe, które będą dyscyplinami kwalifikacyjnymi do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Chcemy, aby poziom Igrzysk Europejskich był jak najwyższy - co najmniej na poziomie Mistrzostw Europy. To zapewni nam zainteresowanie całego sportowego świata i Europy – powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. – Igrzyska, które chcemy zorganizować, będą impulsem dla Krakowa i całej Małopolski – dodał Kraśnicki.
Przypomnijmy, decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich Europejskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., druga w 2019 r. w Mińsku.
Szczegóły na temat dwóch listów intencyjnych podpisanych w sprawie Igrzysk Europejskich można znaleźć tutaj oraz tutaj.