Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bajkowe historie, punk i noblistka – wystawy na Festiwalu Conrada

Czytaj i rób, co chcesz! – organizatorzy Festiwalu Conrada niezmiennie zachęcają do pozostawania z nosem w książce o każdej porze roku. Ale podczas samego festiwalu (i jeszcze chwilę przed nim) warto włożyć książkę do plecaka i obejrzeć zachwycające rysunki, fotografie i sceny z życia ilustratorów, pisarzy i... jednej skandalistki, którzy zdefiniowali pojęcie literatury na nowo. 

Fot. materiały prasowe

Wystawy kultowych rysunków Jana Marcina Szancera i ilustracji Daniela Mroza, zaskakująca prezentacja postaci baronessy Elsy, pierwszej nowojorskiej punkówy, czy wreszcie zdjęcia przedstawiające Olgę Tokarczuk w obiektywie Danuty Węgiel – wielbicieli łączenia sztuk czeka sporo atrakcji podczas najważniejszego wydarzenia literackiego w Polsce i jednego z największych na świecie.

Punkowa baronessa

Zapomniana przez historię niemiecka prekursorka awangardy artystycznej baronessa Elsa von Freytag-Loringhoven, będzie bohaterką wystawyLady Dada. Elsa von Freytag-Loringhoven”, na którą zaprasza Galeria Domu Norymberskiego. Tytułowa lady Dada była w drugiej dekadzie XX wieku jedną z barwniejszych postaci nowojorskiej bohemy. Jej występy w niezwykłych kostiumach na ulicach Nowego Jorku albo podczas wydarzeń towarzyskich można z powodzeniem uznać za pionierskie performance’y lub happeningi, w których Elsa traktowała swoje ciało jak żywe dzieło sztuki. „Była pierwszą nowojorską osobowością punkową, na 60 lat przed powstaniem punka” – pisano o niej w „The Times”. Jej odważne wiersze erotyczne publikowane w amerykańskim czasopiśmie literackim „The Little Review” budziły większe zainteresowanie niż proza Jamesa Joyce’a, która ukazywała się w tym samym czasie.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii Domu Norymberskiego między 18 października a 8 listopada 2020 r.

W ramach projektu organizatorzy zapraszają również na spektakl teatralny w reżyserii Igi Gańczarczyk, który będzie oparty na wierszach i tekstach Elsy von Freytag-Loringhoven (spektakle zaplanowane na styczeń 2021 r. zaprezentowane zostaną w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka) i dyskusję online o przewrotnym tytule „Wojna o pisuar. Kto był autorem przełomowego dzieła w sztuce XX wieku?” z udziałem Irene Gammel, Zuzanny Janin, Anny Markowskiej, Artura Tajbera i prowadzącego Grzegorza Jankowicza (20 października 2020 roku o godz. 14.00 na facebookowych kanałach Domu Norymberskiego i Festiwalu Conrada).

Noblistka na fotografiach

Krakowskie Forum Kultury zaprasza wielbicieli literatury Olgi Tokarczuk w niezwykłą podróż do jednej z najbardziej znanych piwnic w Polsce – Piwnicy Pod Baranami na wystawę „Olga Tokarczuk w obiektywie Danuty Węgiel”.

Prezentowane na wystawie zdjęcia to zapis fotograficznych spotkań Danuty Węgiel z Olgą Tokarczuk, które odbywały się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Artystka fotografowała pisarkę podczas rozmowy – pamiętając, że portretowanie, poza oczywistą rejestracją wizerunku, zawsze staje się próbą uchwycenia czegoś więcej pod powierzchnią obrazu. Na wystawie znajdziemy zarówno znane wszystkim fotografie, jak również zdjęcia, które nie były dotąd publikowane. Pojawią się również ujęcia, które powstały już po oficjalnych sesjach. Olga Tokarczuk wielokrotnie bywała gościnią Festiwalu Conrada i jest jego wielką przyjaciółką.

Wystawę „Olga Tokarczuk w obiektywie Danuty Węgiel” będzie można oglądać od 20 października do 8 listopada 2020 roku (w dni robocze w godz. 11.00-23.00) w Piwnicy Pod Baranami (Rynek Główny 27).

Szancer – mistrz dziecięcej wyobraźni

W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek instytucja, znany wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Tuwima i Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy wzrastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik rozpoznawany jest przede wszystkim jako twórca wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na wystawę poświęconą temu wybitnemu polsko-żydowskiemu ilustratorowi, którego rysunki – najważniejsze i najpiękniejsze spośród tysięcy prac – pojawią się w towarzystwie instalacji przygotowanych specjalnie na potrzeby ekspozycji: szafa z podwójnym dnem, lokomotywa z gwizdkiem czy ściana niewidocznych strachów! Dzięki takiej scenografii zwiedzający będą mogli poczuć się jak bohaterowie opowieści opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.

Wystawę „Szancer, wyobraź sobie!” można oglądać w Żydowskim Muzeum Galicja do 15 lipca 2021 roku. Muzeum zaprasza publiczność Festiwalu Conrada na bezpłatne oprowadzanie po wystawie w dniach 22, 23 i 24 października o godz. 12.00. Oprowadzenie odbędzie się w języku polskim. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org

Bajki, bajki, bajki…

Daniel Mróz to nie tylko wybitny grafik, rysownik, scenograf, ale też niezwykły człowiek, do dziś jedna z legend Krakowa. Jego ilustracje nazywa się małymi arcydziełami grafiki i liternictwa. Ludwik Jerzy Kern, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, stworzył nowe wersje legendarnych bajek Jeana de La Fontaine’a – z tymi samymi bohaterami i podobnymi puentami, ale dopasowane do realiów lat 60. XX wieku. Do pracy zaprosił właśnie ilustratora Daniela Mroza, kolegę z redakcji „Przekroju”. Tak oto powstała wyjątkowa publikacja dla dzieci „​Bajki, bajki, bajki”, która ukazała się w 1963 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Odświeżona i opublikowana tym razem przez wydawnictwo Warstwy książka Kerna zawiera ilustracje wcześniej niepublikowane, stanowiące prawdziwą perełkę dla wielbicieli starej szkoły rysunku.

Szereg najbardziej znanych ilustracji i rysunków Daniela Mroza do wierszy Ludwika Jerzego Kerna będzie można obejrzeć na wystawie w Pawilonie Wyspiańskiego (plac Wszystkich Świętych 2) od 2 października do 4 listopada 2020 roku.

Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-08-21
Data aktualizacji: 2020-08-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź