Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

18. Sacrum Profanum: W niedzielnych wyborach głosuj na Peszata!

Ponoć dobrze jest mieć wybór. Czy aby na pewno jednak potrafimy wybierać i jednocześnie pogodzić z konsekwencjami tych wyborów? Szczególnie, jeśli dotyczą one nie tylko nas samych, ale i całej społeczności?

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Mówiąc „sprawdzam” zapraszamy na ćwiczenia z demokracji. Podczas koncertu „PEnderSZATch” to my zadecydujemy nie tylko o kształcie kompozycji, ale również o tym, jak potoczy się kariera „młodego, obiecującego kompozytora z Krakowa”. Premiera już dziś, w niedzielę, 8 listopada o godz. 20.00 na platformie PLAY KRAKÓW w ramach 18. edycji festiwalu Sacrum Profanum.

Nie ma gry bez solucji, a co jeśli jest ona multiwariantywna? Na takiej mechanice funkcjonowały kiedyś paragrafowe pre-gry komputerowe, a  ostatnio skorzystano z niej w hitowej produkcji Netflixa „Black Mirror: Bandersnatch”. Podczas tegorocznego Sacrum Profanum Piotr Peszat podejmie próbę napisania kompozycji paragrafowej, autobiograficznej i z alternatywnym biegiem wydarzeń. To publiczność wcieli się w „młodego i dobrze zapowiadającego się kompozytora z Krakowa” (często powtarzana, wyświechtana klisza, pułapka, z której wychodzi się latami) i zadecyduje o tym, jak potoczy się jego kariera. A może niezależnie od dokonywanych wyborów pewne zdarzenia są i tak nieuniknione, jak choćby krytyka ze strony „Glissanda”?

– PEnderSZATch to interaktywna kompozycja multimedialna, w której publiczność może zadecydować o przebiegu utworu. Struktura utworu opiera się na szeregu pytań. Są to pytania dotyczące przede wszystkim historii Polski z okresu po transformacji, jak również mojego życia. Czy Peszat wybierze karierę kompozytora, czy rapera? Jakie płatki śniadaniowe powinien zjeść? Czy na Eurowizję w 1994 roku pojedzie Edyta Górniak czy Krzysztof Penderecki? – mówi o swojej kompozycji paragrafowej Piotr Peszat.

Kompozycja „PEnderSZATch” (zakodowane nazwisko Peszat, potoczny pseudonim „Pender” oraz „Bandersnatch”) oferuje interakcję i demokratyczną formę, nawiązując do najnowszych wydarzeń ze świata popkultury, polityki czy życia społecznego, kościelnego i festiwalowego. Jeśli zasady demokratycznego państwa prawa są kwestionowane – przećwiczmy je w Internecie. Po to, byśmy szybko o nich nie zapomnieli i łatwo ich nie oddali. Utwór jest także hołdem złożonym zmarłemu w tym roku Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu.

Rozpocznij rozgrywkę, w jakiej jeszcze nie uczestniczyłeś – spraw, żeby Spółdzielnia Muzyczna grała jak najdłużej, a kariera Peszata nie skończyła się przedwcześnie!

Pełny program festiwalu: sacrumprofanum.com

Bilety i karnety dostępne są na platformie playkrakow.com

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-08
Data aktualizacji: 2020-11-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź