Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wychowawco, zarzuć z KOT-em „Kotwicę”!

Bieżący rok szkolny postawił wychowawców klas IV szkoły podstawowej w trudnej sytuacji – tylko na krótko mogli spotkać się z uczniami rozpoczynającymi nowy, wymagający etap nauki. Trudno w takich warunkach dobrze poznać swoją klasę. Z pomocą przychodzi nauczycielom Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna KOT, która zaprasza do udziału w programie „Kotwica”, wspierającym integrację i komunikację w klasie.

– Zdalna forma nauczania to duże wyzwanie dla wychowawcy, który dopiero zaczyna poznawać swoich podopiecznych, a także ogromna trudność dla dzieci, pozbawionych możliwości bliskich relacji z innymi członkami społeczności szkolnej. Chcemy pomóc wychowawcom klas IV szkoły podstawowej bezpiecznie i efektywnie przejść przez ten proces, a także dać im wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Zachęcamy do udziału w programie profilaktycznym „Kotwica”, opartym na wieloletnich doświadczeniach w pracy z nauczycielami i dziećmi – mówi Katarzyna Czaczuń, dyrektor SPPP „Krakowski Ośrodek Terapii”.

Program „Kotwica” skupia się na trzech obszarach: integracji, emocjach i komunikacji. Obejmuje następujące działania:

  • szkolenia dla wychowawców oraz pedagogów i psychologów szkolnych, poświęcone wiedzy psychologicznej dotyczącej więzi, procesu grupowego, emocji i rozwoju dziecka w IV klasie,
    a także sposobów konstruktywnego rozwiązywania konfliktów klasowych. Planowane są trzy dwudniowe szkolenia, które odbędą się w formie zdalnej. Czas jednego spotkania wynosi 5 godz.
  • zestaw scenariuszy do pracy z klasą na godzinach wychowawczych w formie zdalnej – oparty na budowaniu więzi między dziećmi, a także klasą i jej wychowawcą. Liczba scenariuszy dla klasy na ten rok szkolny – siedem.
  • możliwość korzystania z indywidualnych konsultacji z terapeutami i trenerami SPPP KOT
    w ramach potrzeby omówienia trudnych sytuacji klasowych lub rozwojowych dziecka.
  • scenariusz spotkania z rodzicami, w którym przygotowane będą informacje o programie, bo najskuteczniejsze działania to te, które są realizowane przy wsparciu rodziców.

Organizatorzy zapraszają wychowawców klas IV wraz z psychologiem lub pedagogiem. Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą formularza jeszcze do 30 listopada dostępnego tutaj. O zakwalifikowaniu się do udziału w programie decyduje kolejność zgłoszeń.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-20
Data aktualizacji: 2020-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź