Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dołącz do akcji – oddaj krew lub osocze

W skutek pandemii liczba krwiodawców w wielu punktach poboru w całej Polsce spadła o ponad połowę. Startująca właśnie kampania „Więcej nas łączy, niż dzieli” ma na celu promocję krwiodawstwa w tym szczególnym czasie. Jedna osoba może każdorazowo oddać 450 ml krwi. To tak niewiele, a zarazem tak dużo, by pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.

Fot. materiały prasowe

Akcja pod nazwą „Więcej nas łączy, niż dzieli” to kolejna inicjatywa młodych lekarzy działających w Stowarzyszeniu „Leczymy z misją”. Akcję wspiera też Fundacja Mocni na starcie działająca na rzecz rozwoju zawodowego przyszłych pokoleń medyków. Organizacje pozarządowe połączyły siły, by pomóc centrom krwiodawstwa, które od marca zmagają się z poważnym spadkiem chętnych do oddania krwi. A zapotrzebowanie w szpitalach rośnie!

– Krew jest jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków, ale również chorzy z oddziałów chirurgicznych, nawet ci z zaplanowanymi zabiegami. Wielkie nadzieje wiążemy też z osoczem ozdrowieńców. W laboratoriach wciąż sprawdzana jest jego skuteczności w walce z COVID 19. Badania wielu ośrodków naukowych wskazują, że osocze podane w odpowiednim momencie może złagodzić przebieg choroby wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2. To jedna z niewielu możliwości terapeutycznych, jaką mamy do dyspozycji w walce z koronawirusem – mówi pomysłodawca akcji, prezes Stowarzyszenia „Leczymy z misją”, lek. med. Marcin Kiszka.

Do oddawania krwi i osocza zachęca też Fundacja Mocni na starcie. – Naszą akcją chcielibyśmy przypomnieć, jak ważna jest jedność i solidarność. W obliczu pandemii, ogromnych problemów służby zdrowia i braku krwi dla potrzebujących, powinniśmy walczyć ramię w ramię przeciw koronawirusowi, a nie przeciwko sobie. Razem pokażemy, że mamy tę moc – tłumaczy prezes Zuzanna Janowicz.

Kto może oddać krew?

Dawcą może zostać każda osoba, która:

  • ma 18-65 lat
  • waży powyżej 50 kg
  • nie chorowała na żółtaczkę
  • w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miała wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie miała kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub objętą kwarantanną
  • jej ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry.

Dlaczego to takie ważne?

W ubiegłym roku w Polsce krew oddało 591181 osób. Niestety, od marca 2020 roku, w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa, liczba dawców w poszczególnych centrach krwiodawstwa spadła o ponad połowę. Chociaż w szpitalach odwołano większość planowanych operacji a na drogach odnotowuje się mniej wypadków, to nadal chorzy, w szczególności chorzy na nowotwory hematologiczne, potrzebują krwi. Jedna osoba, jednorazowo może oddać 450 ml, co stanowi około 10% krwi znajdującej się w organizmie dorosłego człowieka. Twoja krew może uratować czyjeś życie.

Chorowałeś na koronawirusa? Twoja krew pomoże w walce z COVID 19!

Osoby, które zachorowały na COVID 19 albo przebyły bezobjawowe zakażenie koronawirusem także mogą oddawać krew. Osocze ozdrowieńców zwierające przeciwciała jest wykorzystane do walki o zdrowie i życie pacjentów, którzy wciąż zmagają się ze śmiercionośnym wirusem. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów na temat oddawania osocza po wyleczeniu COVID-19.

Gdzie oddać krew?

W ramach akcji organizatorzy współpracują z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w tym m.in. w Krakowie. Krew można jednak oddawać w punktach poboru w całym kraju. Na stronach internetowych RCKiK znajdują się kwestionariusze dla krwiodawców, a także szczegółowe informacje na temat zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego w placówkach.

Pamiętaj, aby do punktu krwiodawstwa zabrać ze sobą dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-12-31
Data aktualizacji: 2021-02-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź