W obronie branży turystycznej
Rada Miasta Krakowa przyjęła rezolucję wystosowaną do rządu RP w sprawie objęcia pomocą z tarczy antykryzysowej branży przewodników oraz pilotów wycieczek. Projektodawcami była grupa radnych z klubu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
Branża turystyczna w Krakowie była jedną z lepiej prosperujących gałęzi budżetu miasta. Jednak stan pandemii spowodował nie tylko jej znaczne osłabienie, ale w większości form, całkowite wygaszenie. Mimo, iż branża turystyczna otrzymała pomoc z dotychczasowych działań tarczy antykryzysowej, to jednak istniejącymi zapisami nie zostali objęci przewodnicy oraz piloci wycieczek. Zostali oni bez pracy i wsparcia. Dlatego radni przygotowali rezolucję skierowaną do rządu RP w sprawie stworzenia kolejnych możliwości tarczy antykryzysowej dla branży przewodników oraz pilotów wycieczek. Propozycja Rady Miasta Krakowa zakłada:
1) Ujednolicenie rozwiązań dla PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) 79.90.A (działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych) i 93.19.Z (działalność przewodników górskich) oraz ujęcie w nich wszystkich przedsiębiorców i pracowników z całego wachlarza PKD79,
2) Automatyczne przedłużenie świadczenia postojowego oraz zwolnienia z ZUS począwszy od lutego 2021 r. na każdy kolejny miesiąc do ogłoszenia zakończenia stanu epidemii,
3) Ustalenie nowych kryteriów otrzymywania wyżej wymienionych świadczeń pomocowych. Dotyczy to kwestii porównania spadków dochodów za rok 2021 w stosunku do roku 2019 przy uwzględnieniu 40% spadku obrotów.
4) Ujęcie w świadczeniach pomocowych pracowników na umowach cywilnoprawnych na warunkach zawartych w punkcie 1 i 2.
5) Uznanie samozatrudnionych (prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) jako przedsiębiorców ujętych w Tarczy Finansowej PFR 2.0.
6) Włączenie pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz przewodników górskich do szczepienia przeciw COVID-19 w trybie przyspieszonym. Podstawą do takiego szczepienia -przeważające PKD 79.90.A lub 93.19 we wpisie REGON, a w przypadku osób na umowach cywilnoprawnych licencja pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego wydana przez odpowiednie organy.
W celu zachowania potencjału, jaki stanowią przewodnicy i piloci wycieczek dla Krakowa oraz innych miast, których gospodarka oparta jest na turystyce - niezbędne są rozwiązania systemowe, które pomogą przetrwać osobą pracującym w tym sektorze w dobie kryzysu.