Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Folkowe brzmienia z operową nutą w parku Jordana

Sierpień w Krakowie to miesiąc pełen artystycznych wydarzeń, a wśród nich znalazł się międzynarodowy projekt Orfeo & Majnun. W jego programie przewidziano nie tylko warsztaty i spacery dla całej rodziny, ale także bezpłatne koncerty. 20 sierpnia na letniej scenie w parku Jordana będziemy bawić się i tańczyć w rytm skocznych melodii inspirowanych folkiem w nowej odsłonie.

Fot. materiały prasowe

Muzyczna podróż po różnorodnych brzmieniach jest uniwersalnym językiem niezależnie od narodowości czy przekonań. To także idealny sposób na wspólne spędzenie czasu wolnego. Wyjątkową atrakcją będzie wyśpiewanie najpiękniejszych arii z opery Orfeo & Majnun, która łączy w sobie dwa nie tak odległe kręgi kultury: europejski i bliskowschodni w jedną, ponadczasową historię miłosną. Grecki mit o Orfeuszu i Eurydyce oraz arabska historia o Lejli i Madżnunie pokazują, że choć kultury różnią się od siebie w wielu aspektach, to ludzkie pragnienia i namiętności wszędzie są podobne. Inicjatywa powstała przy współpracy międzynarodowego grona artystów, którzy brali udział w pełnoformatowym wystawieniu opery w Belgii, Austrii, Francji, Holandii, Portugalii oraz na Malcie. Koncert solistów operowych w składzie: Klaudia Trzasko – Eurydyka, Łukasz Klimczak – Orfeusz, Basma Jabr – Lejla, Loay Srouji – Madżnun wraz z Justyną Orzechowską prowadzącą narrację przy akompaniamencie fortepianu i oudu oraz pod dyrekcją Rafała Kłoczko odbędzie się o godz. 17.00 w niedzielę 20 sierpnia w parku Jordana.

20 sierpnia na małej scenie Orfeo & Majnun od godz. 18.00 pojawiać się będą zespoły, które w swojej twórczości odwołują się do ludowych korzeni, podkreślając piękno i różnorodność naszej kultury. Pierwsza wystąpi Asia Nawojska – przy akompaniamencie fortepianu i instrumentów smyczkowych wprowadzi nas w magiczny świat łączący muzykę klasyczną z alternatywną i folkową. Artystka, laureatka I miejsca na 53. Studenckim Festiwalu Piosenki, znana jest z poruszających utworów opowiadających o ludziach i zdarzeniach nieuchwytnych. Z kolei do zabawy i hulanek porwą nas energetyczni muzycy z kapeli Tęgie Chłopy czerpiący inspirację z tradycji Kielecczyzny w jej oryginalnej formie. Cały repertuar opiera się na utworach grywanych dawniej przez kapele na wiejskich zabawach i imprezach. Dodatkowo atmosferę do czerwoności rozgrzeje radosna sekcja dęta: trąbki, tuby i klarnet. Na zakończenie o godz. 20.00 zaprezentuje się grupa Chłopcy Kontra Basia, o której pasjonaci przenikania się tradycji z nowoczesnością z pewnością już słyszeli. Pięcioosobowa ekipa składa się z czterech instrumentalistów oraz charyzmatycznej wokalistki. Tytułowa Basia to mistrzyni tworzenia barwnych, muzycznych opowieści opartych na motywach i gawędach ludowych, doprawionych współczesnym akcentem jazzowym.

Na koncerty obowiązują darmowe wejściówki do pobrania tydzień przed wydarzeniem, w poniedziałek, od godz. 12.00 na stronie KBF.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-11
Data aktualizacji: 2021-08-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź