Projekt uchwały bez opinii
Komisja Budżetowa pozytywnie zaopiniowała większość omawianych projektów uchwał. Jedynie druk nr 2515 nie został przez Komisję zaopiniowany, gdyż radni mieli wiele wątpliwości co do zapisu związanego z finansowaniem nowej siedziby Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Projekt uchwały zmieniający uchwałę nr LXXV/2083/21 Rady Miasta Krakowa z 15 grudnia 2021 r. w sprawie budżetu Miasta Krakowa na rok 2022 oraz w sprawie zmian w budżecie Miasta
Krakowa na rok 2022 (dot. zwiększenia planu przychodów oraz zwiększenia planu wydatków w działach: 710 i 801) wzbudził największe kontrowersje wśród radnych. A w szczególności zapis dotyczący przekazania 5 mln zł na adaptację budynku przy ul. Mikołaja Kopernika 21 na potrzeby siedziby Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Wydawało mi się, że po to uchwaliliśmy spółkę, która ma się zająć tymi terenami, aby wykonywała wszelkie zadania z nimi związane. Moje wątpliwości budzi to, że gdy mamy ogromne problemy finansowe z budżetem i jego dopięciem, mamy przekazywać 5 mln spółce, a nie spółka miałaby zaciągnąć osobne zobowiązanie – chociażby w formie kredytu – na ten cel. Moje wątpliwości budzi ten transfer pieniędzy z budżetu do spółki, która została stworzona również po to, by wykonywać takie operacje i miasto trochę odciążyć – powiedział radny Michał Starobrat. – Wiem, że takie środki w budżecie są, ale jako radni podejmujący decyzje o ich gospodarowaniu, wiemy, że mamy też dużą „dziurę finansową” np. w edukacji, mamy projekty uchwał przygotowane na zwiększenie dotacji dla przedszkoli. Wolimy przeznaczyć te 5 mln zł na edukację – dodał radny Starobrat. Swoimi głosami poparli go również radni Grzegorz Stawowy i Jakub Kosek. Z kolei dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Olesiak deklarowała, iż omawiana kwota zostanie przeznaczona jedynie na pierwszy etap działalności KBF w nowym miejscu, następne zobowiązaniu już będzie zaciągała w tej kwestii spółka. Radni zdecydowali jednak, iż druk nie otrzyma pozytywnej opinii Komisji.
Pozytywne opinie otrzymały druki m.in. w sprawie: udzielenia dotacji dla Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie według druku nr 2509, w sprawie przyjęcia regulaminu realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych w ramach programu STOP SMOG na obszarze Gminy Miejskiej Kraków według druku nr 2512, czy w sprawie wyrażenia zgody na otrzymywanie przez publiczne i niepubliczne przedszkola, publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, w których zorganizowano oddział przedszkolny oraz publiczne i niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, prowadzone na terenie Gminy Miejskiej Kraków przez osoby fizyczne lub osoby prawne, dotacji w wysokości wyższej niż określona w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych według druku nr 2482.