Sytuacja epidemiczna w Krakowie
Jak wygląda liczba zakażonych koronawirusem w Krakowie? Ilu mamy w pełni zaszczepionych mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków? Co z osobami wykluczonymi społecznie? O tym między innymi dyskutowano na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej.
Patrząc na dane z całego Krakowa można zobaczyć stopniowy spadek liczby zakażeń koronawirusem. Trzy tygodnie temu średnia liczba zachorowań w Krakowie wynosiła 1280. Dwa tygodnie temu 1012, a w ubiegłym tygodniu było to 624 zakażenia (spadek o 38 proc.)*.
Radnych interesowała przede wszystkim kwestia zadań, jakie podejmuje Miasto w walce z pandemią. Jak powiedziała dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbieta Kois-Żurek, podstawowym działaniem Gminy jest akcja powszechnych szczepień. – W tym momencie na terenie Krakowa jest ok. 160 punktów szczepień, w tym trzy z nich prowadzi Miasto, a operatorem jest Miejskie Centrum Opieki. W tym momencie na terenie Krakowa ok. 72 proc. populacji jest zaszczepione przynajmniej jedną dawką, natomiast w pełni zaszczepionych jest ponad 70 proc. mieszkańców – mówiła Elżbieta Kois-Żurek. Najmniej wyszczepioną grupą wiekową są dzieci w przedziale wieku 5-11 lat. – W tym momencie na terenie Krakowa w tej grupie jest 16 proc. dzieci zaszczepionych, czyli ponad 15 tys. osób. Planujemy, gdy tylko szkoły wrócą do normalnego trybu pracy, wraz z dyrektorem Miejskiego Centrum Opieki Łukaszem Bartkowiczem oraz dyrektorami szkół, wznowić szczepienia na terenie krakowskich szkół – dodała Kois-Żurek. Od maja 2021 r. działają wspomniane trzy gminne punkty szczepień prowadzone przez MCO i w ciągu prawie roku ich działalności (do 13.02.2022 r.) zostało tam zaszczepionych ponad 90 tys. osób. Dodatkowo stworzono mobilne zespoły szczepień w porozumieniu z krakowskim pogotowiem ratunkowym. – W tym momencie jeździmy do miejsc zamieszkania osób, które chcą się zaszczepić. Zrealizowaliśmy już prawie 2600 szczepień wśród osób, które nie mogą dotrzeć do punktu. Oprócz tego zawoziliśmy również do punktu szczepień osoby, które mają trudność z samodzielnym dotarciem – informowała dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Dzięki między innymi takim działaniom Kraków uzyskał tytuł laureata konkursu „Małopolska Zaszczepiona” oraz „Gmina na medal. Szczepimy się”. Kraków znalazł się na 15. miejscu wśród gmin z całej Polski, które do 31 grudnia 2021 r. osiągnęły poziom 67 proc. mieszkańców zaszczepionych pełną dawką. W pierwszym konkursie Kraków otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. zł, w drugim zaś 100 tys. zł. Wszystkie te pieniądze zostały przeznaczone na walkę z wirusem COVID-19.
Radną Alicję Szczepańską interesowała informacja na temat wyszczepień wśród osób bezdomnych.
– Akcje szczepień wśród osób bezdomnych były przeprowadzane również przez MCO kilkakrotnie. Odbywało się to w noclegowniach. Pawie 200 osób bezdomnych zostało zaszczepionych preparatem jednodawkowym, gdyż prawdopodobieństwo, że któraś z tych osób przyjdzie powtórzyć dawkę było bardzo niskie – poinformowała Elżbieta Kois-Żurek.
Więcej informacji na temat pomocy udzielanej przez miasto można znaleźć na stronie: www.krakow.pl.
*Dane Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia z 15.02.2022 r.