Zmiany w stylu życia ograniczą skutki kryzysu klimatycznego
Wskazano sześć kluczowych zmian, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na przebieg kryzysu klimatycznego. Taki wniosek można wyciągnąć z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wynika z niego także, że kryzys klimatyczny gwałtownie przyspiesza, dlatego pilnie potrzebujemy alternatywy dla konsumpcyjnego stylu życia.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Leeds University i przeanalizowane przez ekspertów firmy inżynieryjnej Arup oraz grupę miast znaną pod nazwą C40 wykazały, że podjęcie przez mieszkańców sześciu działań, zmieniających ich dotychczasowe nawyki i styl życia może zredukować poziom emisji o około jedną czwartą.
Oto one:
- Wybierz dietę w dużej mierze opartą na roślinach z odpowiednio dobranymi porcjami i unikaj żywności przetworzonej, która generuje odpady.
- Kupuj nie więcej niż trzy nowe części garderoby rocznie.
- Przechowuj produkty elektryczne przez co najmniej siedem lat.
- Ogranicz loty. Zalecenie jest bardzo precyzyjne i brzmi: korzystaj z nie więcej niż jednego lotu krótkodystansowego w ciągu trzech lat i jednego lotu długodystansowego w okresie ośmiu lat.
- Pozbądź się pojazdów silnikowych, a jeśli nie możesz to zatrzymaj używany przez ciebie pojazd na dłużej.
- Dokonaj co najmniej jednej dużej zmiany życiowej, na przykład przejdź na zieloną energię.
Twórcy listy zachęcają do wdrożenia tych zmian na okres od jednego do sześciu miesięcy. Ich zdaniem doprowadzi to do ograniczenia globalnego poziomu emisji aż o 25–27%.
Ben Smith, dyrektor ds. Zmian klimatu w Arup, który kierował badaniami powiedział, że wszystkie grupy społeczne muszą podjąć natychmiastowe działania. Wszyscy, od polityków, liderów miast i biznesu po zwykłych obywateli mamy do odegrania ważną rolę.
W ostatnich latach w środowisku zajmującym się zmianami klimatu panuje powszechne przekonanie, że indywidualne działania są mało nieskuteczne, a najlepszą opcją jest wyjście na ulice i żądanie zmiany systemu od rządów i korporacji. Oczywiście, jest to nadal niezwykle ważne, ale przywoływane tu badanie pokazuje, że każdy z nas może coś zrobić.
Ważna jest również świadomość, że podejmowanie działań na rzecz klimatu to po prostu poszukiwanie równowagi w konsumpcji. Mniej konsumpcji w bogatych krajach zachodnich może stworzyć przestrzeń dla kreatywności, bo czas, który poświęcaliśmy na zakupy spędzimy w inny sposób.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.