Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zdrowie na lata

Tematem, posiedzenia Komisji Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej była ocena realizacji programów profilaktycznych realizowanych w ramach Miejskiego Programu Ochrony i Promocji Zdrowia „Zdrowy Kraków 2010-2012."

Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia przedstawił założenia programu, sposób ich realizacji i wyniki. To kolejny już taki dokument od 2003 r., od kiedy zaczęto realizację na szeroką skalę programów profilaktycznych. Ostatni zawierał 15 zadań: prewencję otyłości, miażdżycy, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia; program wczesnego wykrywania raka piersi; prewencję raka prostaty; profilaktykę raka jelita grubego, raka tarczycy u kobiet, chorób układu oddechowego, w tym astmy oskrzelowej, astmy oraz chorób alergicznych; program profilaktyki stomatologicznej u dzieci; profilaktykę wad postawy;  szczepienia ochronne przeciw grypie dla osób po 65. roku życia oraz program profilaktyki i edukacji przedporodowej „Szkoła rodzenia"; profilaktykę zakażeń pneumokokowych w grupie wcześniaków zamieszkałych na terenie Krakowa oraz zakażeń pneumokokowych i meningokokowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w żłobkach i przedszkolach. Ważnym punktem był program poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych dla dzieci niepełnosprawnych w szczególności w zakresie: szczepień ochronnych przeciw grypie, profilaktyki próchnicy oraz profilaktyki i terapii dzieci z autyzmem oraz profilaktyki następstw dysplazji stawów biodrowych. Znalazło się też miejsce na działania prozdrowotne realizowane w ramach tzw. zadań uznanych przez dzielnice za priorytetowe.

W  latach 2004-2012  łącznie przeznaczono na tego typu prace  środki w wysokości 12 mln 493 tys. 597 zł, przy czym przez dwa ostatnie lata było to 6 mln 499 tys. 196 zł. Z programów zdrowotnych skorzystało 103 tys. 434  mieszkańców Krakowa.

Radni wyrazili kilka zastrzeżeń i uwag. Robert Pajdo zwrócił uwagę na konieczność zdobycia wyczerpujących danych statystycznych.

– Warto, by takie programy były naprawdę profilaktyczne, czyli trafiały przede wszystkim do dzieci i młodzieży, zabezpieczając ich zdrowie i diagnozując ewentualne zagrożenia na dorosłe życie -  mówił Jerzy Friediger.

W dalszej części posiedzenia dyskutowano m.in. o stanie przygotowań do konferencji na temat współpracy podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, systemu ratownictwa medycznego, nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Pod koniec posiedzenia głos zabrał Maciej Cholewiński, rodzic ucznia ze Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 3, zwracając uwagę na brak etatu dla logopedy (mimo, że szkoła posiada dobrze wyposażoną pracownię logopedyczną) i psychologa opiekującego się dziećmi w szkole, co powoduje komplikacje dla rodziców i utrudnia pracę specjalistów zajmujących się badaniem uczniów. Te zastrzeżenia przedstawił wcześniej podczas posiedzenia Komisji Edukacji.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-02-15
Data aktualizacji: 2013-02-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź