Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Podsumowanie konferencji „Miasta historyczne 3.0”

28 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się III edycja międzynarodowej konferencji Miasta Historyczne 3.0, pt. „Miasta przyjazne turystyce – w poszukiwaniu nowego modelu atrakcyjności”. Wydarzenie miało formułę online i było poświęcone zmianie podejścia miast historycznych do strategii odbudowania turystyki, w kontekście aktualnych wydarzeń i skutków pandemii COVID-19.

Fot. Ela Marchewka, UMK

Spotkania z cyklu „Miasta Historyczne 3.0” to okazja do dyskusji w międzynarodowym gronie o problemach, doświadczeniach i rozwiązaniach stosowanych w turystyce miast historycznych, przy uwzględnieniu różnorakich uwarunkowań – społecznych, ekonomicznych, geopolitycznych.

– Odbyły się już dwie edycje wydarzenia, podczas których rozmawialiśmy m.in. o poszukiwaniu równowagi i harmonii pomiędzy komfortem mieszkańców, odwiedzających oraz branży turystycznej. O tym również mówi nasz najnowszy dokument kierunkowy dla turystyki – Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028 – powiedział podczas otwarcia konferencji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Dzisiaj kontynuujemy te rozważania, nadal szukamy równowagi w zarządzaniu turystyką, ale rozmawiamy również o poszukiwaniu nowego modelu turystyki – ponieważ wydarzenia ostatnich dwóch lat – pandemia, a obecnie wojna w Ukrainie mocno wpływają na stan sektora turystyki – dodał prezydent Majchrowski.

– Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, kiedy branża turystyczna, wymęczona wieloma miesiącami pandemii wracała do swoich normalnych warunków, a tu pojawiła się następna okoliczność, która na pewno powoduje duży spadek przyjazdu turystów z zagranicy. W tej chwili, z perspektywy turysty krajowego, myślenie o wypoczynku i wyjeździe jest na pewno na drugim planie. Z punktu widzenia turysty np. hiszpańskiego czy amerykańskiego, jesteśmy w tym regionie, gdzie w zasadzie odbywają się działania wojenne lub jest, w cudzysłowie, kryzys emigracyjny – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki.

– Chciałbym również podkreślić, że Kraków jest nieustannie bezpiecznym i otwartym miastem dla wszystkich gości, z kraju i zza granicy. Nasze możliwości komunikacyjne z innymi miastami i krajami pozostają na wysokim poziomie. Lotnisko w Balicach jest gotowe do obsłużenia naszych gości – zapewnił prezydent Krakowa.

Tematy konferencji

  • Wyzwania dla przedsiębiorczości turystycznej po COVID-19.
  • Turystyka a dziedzictwo kulturowe oraz lokalna wspólnota na rzecz polityki turystycznej.
  • Czy turystyka w miastach może być zrównoważona i jak ją rozumieć?
  • Jakie są granice komercjalizacji turystycznej dziedzictwa?
  • Jak budować lokalne struktury partnerstwa na rzecz turystyki?

W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele miast historycznych, takich jak: Bolonia, Braga, Dubrownik, Genua, Québec czy Wenecja.

Więcej informacji o konferencji dostępnych jest na stronie www.historicalcity.eu oraz na Facebooku.

LINK DO ZAPISU VIDEO Z WYDARZENIA

 


Konferencja uzyskała patronat m.in. Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Partnerem Strategicznym wydarzenia jest projekt „Tourism-Friendly Cities” – w ramach programuURBACT III”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-29
Data aktualizacji: 2022-05-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź