Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wypracować procedury w sprawie nazewnictwa

Między innymi o planach na rozpoczynający się niebawem sezon Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietty Cracovii mowa była na posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. Radni dyskutowali też o projekcie uchwały komisji w sprawie nazwania skweru imieniem Karoliny Lanckorońskiej.

Fot. materiały prasowe / Sinfonietta Cracovia

Kobiecy tandem - Agata Grabowiecka oraz Katarzyna Tomala-Jedynak kieruje miejską orkiestrą od ubiegłego roku. - Tegoroczny sezon rozpocznie się koncertem 9 września w Filharmonii Krakowskiej. Sinfonietta cały czas się rozwija, ale bardziej myślimy o ewolucji, niż rewolucji. Chcemy m.in. wprowadzić do oferty koncerty, które będą skierowane do młodzieży. Mamy ambitne plany – mówiła do radnych Agata Grabowiecka, dyrektorka orkiestry. – Dużym powodzeniem cieszą się Koncerty Espresso – czyli cykl krótkich jak shot espresso spotkań z muzyką w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie połączonych z prezentacją wybranego dzieła sztuki, do którego nawiązuje repertuar występu. Sinfonietta jako pierwsza polska orkiestra weźmie udział w festiwalu muzyki filmowej na Teneryfie – dodawała Agata Grabowiecka.

Radni podczas zdalnego posiedzenia rozmawiali też z Grzegorzem Łukawskim, który od kilku miesięcy pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Krakowie. – Chcemy być platformą pomocy dla młodych adeptów zawodu. Pomagamy im m.in. w opłacaniu składek zdrowotnych, pośredniczymy w uzyskaniu grantów – mówił Grzegorz Łukawski. Związek Artystów Scen Polskich powołali aktorzy 21 grudnia 1918 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na ogólnopolskim Kongresie Konstytucyjnym w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Radni dyskutowali też o projekcie uchwały  komisji w sprawie nazwania skweru przy wejściu na Zamek Królewski na Wawelu imieniem Karoliny Lanckorońskiej. – Dyrektor Zamku Andrzej Betlej już od trzech lat zabiega o nazwanie skweru imieniem ofiarodawczyni wielu dzieł z kolekcji Lanckorońskich, które dzięki Karolinie Lanckorońskiej znalazły się w zbiorach na Wawelu – mówiła Małgorzata Jantos, przewodnicząca komisji. Z kolei radny Tomasz Daros zwracał uwagę na fakt, że w ostatnim czasie nastąpił wysyp inicjatyw związanych z nadaniem nazw skwerów na Plantach i w ich okolicy. Jego zdaniem jest ich za dużo i najczęściej nie można oprócz tabliczki z nazwą znaleźć tam żadnych informacji o patronie. – Trzeba to usystematyzować i wypracować procedury, jak się to stało w przypadku nadawania tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa – tłumaczy Tomasz Daros. Radni przyjęli inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie.

Pozytywne opinie otrzymały również projekty uchwał w sprawie: nazwy skwerów (druk nr 2925 – imię Janiny Ipohorskiej, druk nr 2926 – imię Mieczysława Święcickiego), nazwy ulicy (druk nr 2927 – imię Romana Ciesielskiego). Pozytywną opinię członków komisji otrzymał również projekt uchwały według druku nr 2902 w sprawie udzielenia dotacji miejskiej instytucji kultury – Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu oraz projekt uchwały według druku nr 2933 – w sprawie składu Komisji Nagród Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-08-31
Data aktualizacji: 2022-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź