Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Kraków i świat” i „Czas literatury” dołączają do rodziny wydawnictw KBF

W tym tygodniu do rąk odbiorców trafi najnowszy numer miesięcznika „Kraków i świat”. To kolejne już wydawnictwo, nad którym pieczę sprawuje KBF. Pod koniec września wielbiciele literatury będą mogli zapoznać się zarówno z nowym numerem kwartalnika „Czas literatury”, jak i z najważniejszymi wydarzeniami jesiennego sezonu w kwartalniku „Kraków Culture”. Nowym wydaniom towarzyszyć będzie pasmo spotkań w pałacu Potockich.

Nowe wydawnictwa KBF
Fot. materiały prasowe / KBF

Jednym z bohaterów najnowszego numeru miesięcznika „Kraków i Świat” jest Andrzej Mleczko, który otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Twórcy magazynu poświęcili też dużo miejsca postaci Krzysztofa Globisza i jego powrotu po ciężkiej chorobie na ekran kinowy. To wszystko przy okazji „Prawdziwego życia aniołów”, filmu na wskroś krakowskiego, powstałego dzięki wsparciu miasta i KBF. A i ekipa twórców jest tutejsza: poza Globiszem możemy zobaczyć Annę Dymną i Jerzego Trelę (niestety w ostatniej roli), a reżyserem jest Artur W. Baron, z którym miesięcznik zamieszcza obszerny wywiad.

Wielbicieli historii zainteresuje materiał „Oddajmy Krakowowi królów”, który opisuje postulat stworzenia Wielkiego Pocztu Wszystkich Władczyń i Władców Polski, a poszukiwacze nowych, kulturalnych doznań zainteresują się tekstem „Potrzebni niepotrzebni” w którym wydawca odkrywa karty prowadzonej wspólnie z innymi miastami akcji, która ma na celu nazwać i docenić kulturę pozornie mniej istotną. Na czytelników będą czekać felietony m.in. Ewy Lipskiej, Ewy Kosińskiej, Jacka Wakara czy Jakuba M. Wiśniewskiego, laureata nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W numerze znajdziemy również teatralne impresje Pawła Głowackiego czy filmowe opowieści Marii Malatyńskiej.

Pod koniec września ukaże się kolejna publikacja, która trafiła do rodziny KBF. Dziewiętnasty numer literackiego miesięcznika „Czas literatury” zada pytanie o rolę literatury w świecie tyranii, idąc tropem poprzedniego numeru, który rozpoczął rozmowę o sytuacji w Ukrainie i roli artysty. Jaka będzie rola pisarzy i pisarek w świecie wojny, pożogi i niszczenia państwa? Komu służy, a komu powinien służyć twórca?

Magazyny będą dostępne w kioskach, salonikach prasowych, stacjach paliw czy księgarniach.


21 września, o godz. 18.00 w pałacu Potockich odbyło się pierwsze spotkanie z nowego cyklu, w którym podczas comiesięcznych debat redakcje czasopism „Kraków i świat”, „Czas literatury” oraz „Krakow Culture” zostały zaproszone do rozwinięcia wybranych tematów lub idei z danego numeru i zaprezentowania ich w swobodnym, nieszablonowym formacie.

Podczas wydarzenia „OFFSET. Wrzesień w piśmie” z uczestnikami spotka się Witold Bereś, redaktor naczelny miesięcznika „Kraków i świat”, a także Aleksandra Pakieła, krytyczka (@ola_czyta), autorka debiutu „Oto ciało moje”, którego recenzja ukaże się na łamach najnowszego numeru czasopisma, i Katarzyna Jakubowiak, rzeczniczka KBF.

Na spotkanie wstęp jest wolny. Obowiązują wejściówki dostępne na kbfbilety.krakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-16
Data aktualizacji: 2022-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź