Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Projektujmy więcej chodników

O realizacji zadań związanych z Programem Budowy Chodników mowa była podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Na budowę chodników w Krakowie składają się: 44 zadania ogólnomiejskie, 10 zadań dzielnicowych, 31 zadań z Programu Budowy Chodników oraz samodzielne zadania ujęte w budżecie miasta  i  WPFi-e (5) oraz zadania z budżetu obywatelskiego (8). Program Budowy Chodników zakłada, że do 2025 r. wybudowane zostanie 20 km nowych ciągów pieszych. W 2021 r. zrealizowano ok. 1 010 metrów chodników. Planowane wykonanie w latach kolejnych to ok. 2 950 m w 2022 r., ok. 5 661 m w 2023 r., ok. 4 340 m w 2024 r. oraz ok. 3 150 m w roku 2025.

W tym roku realizowane są koncepcje na budowę chodników na ulicach: Prawocheńskiego, Wańkowicza, Chełmońskiego oraz Dożynkowej. Natomiast dokumentacje projektowe są tworzone dla ulic: Łokietka, Golikówka, Tynieckiej, Lubockiej (zadania realizowane ze środków w ramach Igrzysk Europejskich), Kantorowickiej, Podgórki, Powstańców, Żelazowskiego, Skalica-Wzgórze, Prawocheńskiego, Bogucianka, Torfowej, Niebieskiej, Spychalskiego, Szymonowica, Petrażyckiego, Siarczanogórskiej, Matematyków Krakowskich, Truskawkowe oraz Drożyska. Natomiast w 2022 r. roku roboty budowlane realizowane są na ulicach: Tynieckiej (Park Skały), Lubockiej, Zbrojarzy oraz Drożyska. Tam, gdzie z różnych względów nie da się wybudować chodnika ZDMK prowadzi utwardzenia poboczy. - W 2022 r. wykonano ok. 1,2 km utwardzeń poboczy na kwotę ok. 1 mln zł – mówiła Magda Rutkowska, zastępca dyrektora ds. Inwestycji w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa. Utwardzenia wykonane zostały na ulicach: Brzechwy, Witosa, Kasztanowej, Olszańskiej, Zawiłej oraz Wadowskiej.

Radny Michał Starobrat pytał, na których ulicach planowane jest wykonanie chodników w roku 2023. Otrzymał odpowiedź, że będą to ulice: Golikówka, Kantorowicka, Podgórki, Powstańców, Niebieska, Petrażyckiego, Bugucianka, Szymonowica, Siarczanogórska. Z kolei radny Jacek Bednarz, przewodniczący Komisji Infrastruktury pytał, jak obecnie wygląda sprawa z przetargami i wykonawcami, przypominając sytuację, kiedy ze względu na o wiele wyższe kwoty proponowane przez firmy w przetargach były one unieważniane. – Ceny się normują, nie musimy szukać dodatkowych środków na inwestycje, natomiast cały czas obserwujemy rynek – padła odpowiedź ze strony ZDMK. Radny Michał Starobrat apelował, by było projektowanych jeszcze więcej chodników i zlecanych przetargów, bo z listy, która ma ponad 200 pozycji wynika, że ich budowa będzie realizowana przez najbliższe 20 lat, a będą się na niej pojawiać nowe pozycje. Radny Bednarz dopytywał też, ile ważne jest pozwolenie na budowę chodnika. – Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) ważne jest bezterminowo, natomiast pozwolenie na budowę przez 3 lata – odpowiadała dyr. Magda Rutkowska.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały według druku nr 3002 w sprawie zmian w uchwale nr XLV/1204/20 dotyczącej likwidacji w celu przekształcenia zakładu budżetowego Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 26 oraz utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą "Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie" i nadania statutu jednostce.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Małgorzata Kubowicz
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-10-25
Data aktualizacji: 2022-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź