Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak konieczność oszczędzania energii wpływa na działalność instytucji kultury?

W związku z „Ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”, krakowskie instytucje kultury wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu, które pomogą oszczędzać energię bez konieczności odczuwalnego dla mieszkańców ograniczania działalności czy oferty kulturalnej.

Kraków
Fot. Jan Graczyński

Redukcja natężenia oświetlenia korytarzy do bezpiecznego minimum, całkowite wyłączenie części oświetlenia zewnętrznego, iluminacji budynków, ograniczenie do niezbędnego minimum pracy wszelkich urządzeń klimatyzacyjnych w przestrzeniach galeryjnych i wspólnych, a także całkowite wyłączenie urządzeń klimatyzacyjnych w przestrzeniach biurowych, praca hybrydowa – to wybrane przykłady zmian, jakie wdrażają krakowskie instytucje kultury. Działania te mają na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Warto od razu zaznaczyć, że instytucje kultury dawno już wdrożyły różne ekologiczne rozwiązania w codziennym funkcjonowaniu (takie, jak na przykład energooszczędne oświetlenie czy korzystanie z paneli fotowoltaicznych), a wprowadzane teraz ograniczenia mają za zadanie dodatkowo zmniejszyć zużycie prądu w poszczególnych siedzibach i oddziałach. Krakowskie instytucje kultury starają się realizować zapisy „Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” tak, by odbiorcy ich oferty jak najmniej odczuli negatywne skutki koniecznych zmian.

− Dyrektorzy krakowskich instytucji kultury przygotowali plany działań, które mają pozwolić oszczędzać energię, skupiając się przede wszystkim na tych obszarach funkcjonowania, które nie wpływają na ofertę kulturalną i nie mają przełożenia na jej odbiorców. Niezmiennie priorytetem jest dla nas utrzymanie wysokiej dostępności oferty kulturalnej miasta, a ewentualne ograniczenia godzin otwarcia proponowane są tylko w zakresie najmniej odczuwalnym dla mieszkańców – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Instytucje skupiają się jednak na wprowadzeniu zmian w tych obszarach codziennego funkcjonowania, które umożliwią ograniczenie zużycia prądu bez wpływu na ofertę czy dostępność krakowskiej kultury dla mieszkańców i gości. Obok już wymienionych form oszczędności, można przywołać także, między innymi, działania teatrów, które próby sceniczne zrealizują tylko przy oświetleniu roboczym, a pełen zakres mechaniki i oświetlenia scen używany będzie jedynie na próby generalne i spektakle. Wiele instytucji rezygnuje także z oświetlenia dekoracyjnego, świątecznego czy neonów.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-24
Data aktualizacji: 2023-01-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź