Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa

28 i 29 stycznia Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza na kolejne spacery w ramach 51. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Udział w spacerach jest bezpłatny.

W sobotę 28 stycznia można wybrać się na jedną z dwóch tras:

  • dla odznaki srebrnej: „Zakony i klasztory – oo. karmelici na Piasku”
    Zakon karmelitów bosych to odłam zakonu karmelitów, tylko o surowszej regule. Powstały wskutek reformy rozpoczętej w 1580 r. przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża, którzy dążyli do przywrócenia pierwotnej reguły zakonu oraz do odrzucenia nadużyć, które wkradły się przez wieki. Do Polski karmelici bosi przybyli w 1605 r. i założyli klasztor w Krakowie pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, a w 1617 r. utworzono samodzielną polską prowincję. Rozbiory przyczyniły się do niemal całkowitej likwidacji zakonu w Polsce. Po kasatach rozbiorowych pozostał tylko klasztor w Czernej. Odnowicielem zakonu został św. Rafał Kalinowski, w 1920 r. wskrzeszona została prowincja polska, a w 1993 r. została podzielona na: krakowską i warszawską.
    Spotkanie o godz. 9.30 przed Teatrem Bagatela
  • dla odznaki złotej: „Ratusze Krakowa”
    Co kojarzy nam się z hasłem „Ratusz w Krakowie”? Pierwsze skojarzenie? Wieża Ratuszowa! Magistrat, czyli pałac Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych. Ale w samym centrum Krakowa mamy jeszcze kilka innych obiektów, które w przeszłości pełniły funkcję ratusza, ale nie Krakowa. Kleparz, Garbary, Kazimierz – to były osobne miasta, które posiadały własny ratusz. O tych mniej zapomnianych, ale nie tylko, znanych i mniej znanych, zachowanych i już nieistniejących opowiedzą przewodnicy w ramach tego tematu.
    Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.

W niedzielę 29 stycznia zapraszamy na jedną z trzech propozycji:

  • dla odznaki brązowej: „Szlakiem Tadeusza Kościuszki po Krakowie”
    Tadeusz Kościuszko, zanim stał się jedną z najważniejszych postaci w historii Polski, był już bohaterem Stanów Zjednoczonych. Przedtem w kraju przez pięć lat nie mógł wstąpić do armii. Jedyny Polak wśród osiemnastu osób wyróżnionych obywatelstwem rewolucyjnej Francji. Jego nazwisko dało imię pierwszemu polskiemu powstaniu narodowemu i najwyższemu szczytowi Australii. W Krakowie jest kilka miejsc związanych z pobytem Kościuszki, które poznamy podczas spaceru.
    Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
  • dla odznaki srebrnej: „Tajemnice ulicy Kalwaryjskiej”
    Spacer po najstarszej ulicy Podgórza na pewno dostarczy nam wielu nowych informacji o historii tej części miasta. Główna ulica Podgórza biegnie od Rynku Podgórskiego do ronda im. Antoniego Matecznego, a jej najwcześniejszy odcinek został wytyczony w latach 1787–1789. Przez lata nosiła różne nazwy, a jej zabudowę ulicy stanowią głównie jedno i dwupiętrowe kamienice z lat 1890-1910.
    Spotkanie o godz. 10.00 przed budynkiem KS Korona.
  • dla odznaki złotej: „Słynne krakowskie rody”
    Przodkowie znanych krakowskich rodów urodzili się w naszym mieście, ale niektórzy z nich przyjechali do nas dawno, dawno temu. Z Alzacji, Szkocji, Moraw, Czech, Florencji czy Wenecji. Tutaj się zadomowili, tutaj spotkali swoich ukochanych, tutaj urodziły im się dzieci... A ich nazwiska już dawno nie brzmią obco.
    Spotkanie o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
  • dla odznaki Z Pawim Piórem: „Kraków w okresie świetności (XV w. – poł. XVIII w.)”, prof. dr hab. Zdzisław Noga
    Wykład organizowany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wstęp wolny.
    Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2B.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-27
Data aktualizacji: 2023-01-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź