Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sztuka współczesna z kolekcji MOCAK-u na kampusie AGH

Kampus Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zamienia się w przestrzeń wystawy obrazów z Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, które zreprodukowano w formie wydruków na płótnie. Wystawa składa się z dwunastu reprodukcji prac, wśród których są m.in. dzieła Poli Dwurnik, duetu artystycznego Munteana/Rosenblum, japońskiego artysty Shinjiego Ogawy oraz Edwarda Dwurnika.

Fot. materiały prasowe

Dzięki zreprodukowaniu w formie wydruków na płótnie odbiór prac jest zbliżony do obcowania z oryginałami. Każdy obraz ma polsko-angielski opis stanowiący jego interpretację i odnoszący dzieło do twórczości danego artysty.

– Kontakt ze sztuką ma wielki wpływ na potrzebę określenia samego siebie. Rolą prezentowanych obrazów – oprócz „kierowania na sztukę” – jest podkreślenie wagi postawy krytycznej i ideowo niezależnej. Program MOCAK-u od samego początku opiera się na przekonaniu, że sztuka jest ważnym narzędziem życia i jej rolą jest służenie społeczeństwu. Prezentując dzieła w przestrzeni uczelni, nawiązujemy do przesłania – nie bój się myśleć – tłumaczy Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u.

Prace z Kolekcji MOCAK-u pojawią się m.in. na Wydziale Humanistycznym AGH i w Centrum Rekrutacji. W swoim wyborze Muzeum wzięło pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Dzieła są kierowane do ambitnych, młodych ludzi, stojących przed wyzwaniem zawodowym.

– Każdego dnia przez kampus AGH przewija się kilka tysięcy ludzi. Studenci, pracownicy poruszają się w tej przestrzeni w drodze do pracy i na zajęcia. Zatem spędzają tutaj znaczną część dnia. Istotne jest, aby znajdowali też tutaj przestrzeń na odpoczynek i przerwy w codziennych obowiązkach. Mamy nadzieję, że dobór obrazów, ale też wszelkich innych form sztuki, które znajdują się na naszym terenie, niesie naszej społeczności moment odprężenia, a dodatkowo kształtuje estetykę i uwrażliwia. Teren uczelni, z racji tego, że jest zlokalizowany w środku miasta, spełnia warunki najlepszej galerii pod gołym niebem. Umiejscowienie obrazów w naszych budynkach to doskonały moment, żeby w nienachalny sposób zaprezentować ciekawe i bardzo inspirując prace.  Artyści oraz muzea wciąż szukają przestrzeni, gdzie mogą prezentować swoje kolekcje. Wychodzimy im naprzeciw z korzyścią dla naszej społeczności i otoczenia, które jest dzięki temu atrakcyjne i urozmaicone – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH.


Nie pierwszy raz kampus AGH zmienia się w arenę działań z obszaru sztuki. Warto wspomnieć, że m.in. hol główny w historycznym budynku Akademii posłużył niedawno grupie baletowej do realizacji etiudy tanecznej. Ponadto na terenie kampusu AGH można zobaczyć wiele nowoczesnych rzeźb i instalacji, które powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych.

Na terenach zielonych AGH rozmieszczone są rzeźby m.in. prof. Bronisława Chromego (1925–2017), wybitnego krakowskiego artysty, autora na przykład rzeźby Smoka Wawelskiego u stóp Wawelu. Spośród prac tego twórcy zlokalizowanych na kampusie najważniejsza jest „Ich dwoje”, która wyeksponowana jest w sąsiedztwie jednego z najbardziej uczęszczanych miejsc przy głównej alei uczelni.

Na terenie uczelni można także zobaczyć tzw. rzeźbę przemysłową, która zwraca uwagę na niecodzienne formy elementów wykorzystywanych w produkcji. Odpowiednio wyeksponowane rzeźby zamieniają się w ozdobę terenów otwartych. Przykładem mogą być wał korbowy silnika okrętowego czy koła z górniczych maszyn wyciągowych. Na kampusie AGH znalazły swoje miejsce także murale. Te wielkoformatowe malowidła wpisują się już od wielu lat w krakowski szlak street artu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-20
Data aktualizacji: 2023-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź