Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Radni z Komisji Praworządności oraz Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa
na wspólnym posiedzeniu dyskutowali na temat działań związanych z zapobieganiem przestępczości dotyczącej w szczególności krakowskich seniorów.

Fot. Pixabay

Inspektor Zbigniew Nowak Komendant Miejski Policji w Krakowie przedstawił zestawienie działań podejmowanych przez policję w zakresie zapobiegania przestępstw na tzw. legendę. Liczby z raportów na rok 2022 to 274 usiłowania, 180 dokonań oszustw  tą metodą. Straty osób poszkodowanych to ponad 12 milionów złotych. Liczba osób zatrzymanych w związku z oszustwami  sposobem „na wnuczka”, czy na „na policjanta” to 151.

Podstawowy sposób działania sprawców można podzielić na rodzaje: osoby dzwoniące podające się za członka rodziny, funkcjonariusza policji pod legendą prowadzonej akcji policyjnej oraz funkcjonariusza policji pod legendą napadu na mieszkanie. Działania profilaktyczne funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w 2022 r. skierowane były szczególnie do osób starszych. Przez cały rok dzielnicowi podległych krakowskich komisariatów podczas służby obchodowej w bezpośrednich kontaktach z mieszkańcami rozpowszechniali informacje dotyczące oszustw na tzw. legendę. Policjanci w ramach działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa seniorów przekazywali broszurki, informacje, jak również kolportowali materiały dydaktyczne w podległych rejonach służbowych. Docierały one głownie do parafii, dyrekcji Domów Pomocy Społecznej, banków, administratorów kamienic, spółdzielni mieszkaniowych, rad dzielnic. Policjanci z Wydziału Prewencji głownie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej Miasta Krakowa przygotowali specjalne pakiety ostrzegające seniorów przed oszustwami, które rozwieszone zostały za zgodą administracji budynków przed wejściami do bloków i kamienic. - Podsumowując, w roku 2022 przeprowadzono 433 spotkania edukacyjno-informacyjne z seniorami, w których uczestniczyło blisko 5 tys. osób. Działania będą kontynuowane oczywiście w roku 2023, a może jeszcze rozszerzane o inny rodzaj formy – wyjaśniał Komendant Miejski Policji w Krakowie.

Przewodniczący Komisji Praworządności Krzysztof Sułowski dopytywał o granice wieku osób narażonych na niebezpieczeństwo, czy dotyczy to tylko najstarszych seniorów, czy tych nieco młodszych też. Radna Alicja Szczepańska pytała natomiast, w jaki sposób te informacje przekazywać, co jeszcze w tym celu może zrobić miasto, czy radni.

- Prowadzimy szereg działań prewencyjnych, które mają na celu przypomnienie o tych zagrożeniach. Osoby poszkodowane są w różnym wieku, głownie około siedemdziesiąt lat, osiemdziesięciu kilku lat, ale znajdą się pośród nich również osoby sześćdziesięcioletnie. Myślę, że celem jest dotarcie do jak największej liczby osób, właśnie starszych – odpowiedział  inspektor Zbigniew Nowak.

Radny Krzysztof Sułowski chciał także wiedzieć, w jakich rejonach miasta nasilenie takiego rodzaju przestępczości jest szczególnie duże. Jak to wygląda na tle innych dużych miast takich porównywalnych np. Łodzi, Wrocławia, Warszawy? Czy w Krakowie jest duże nasilenie tej przestępczości? – pytał radny. - Nie analizowaliśmy tego tak szczegółowo. Skala jest duża w zasadzie na terenie całego kraju. Nie jest to tylko problem samego Krakowa – mówił nadkomisarz Piotr Jarzęcki, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

- Wyprodukowaliśmy w ubiegłym roku serię filmów, w tym dwa skierowane do seniorów po sześćdziesiątce, które radzą jak bezpiecznie poruszać się w sieci. Filmy obejrzało ponad dwa tysiące osób, można je zobaczyć na YouTube, przekazaliśmy je też do Centrów Aktywności Seniora. W minionym roku prowadziliśmy także dla seniorów szkolenia dotyczące techniki bezpiecznej jazdy. Sporo seniorów zgłosiło swój udział – poinformował Bogdan Klimek, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa wybrała Artura Buszka jako przedstawiciela do pracy w Kapitule Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa dla osób pracujących i działających na rzecz młodzieży w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Małgorzata Kubowicz
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-02-22
Data aktualizacji: 2023-02-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź