Koło Grodzkie PTTK nagrodzone za wkład w rozwój lokalnej turystyki
W poniedziałek, 27 marca, poznaliśmy laureata „Kreatora Krakowskiej Turystyki”. Odznaczenie otrzymało Koło Grodzkie PTTK im. Ludomira Sawickiego w Krakowie. Uroczystość odbyła się podczas zakończenia jubileuszu 50-lecia dwóch dobrze znanych krakowianom akcji PTTK: „Zdobywamy odznakę Przyjaciela Krakowa” oraz „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”.
– Od pół wieku Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza do poznawania naszego miasta i jego okolic. Zachęca w skuteczny i godny pochwały sposób. W wycieczkach organizowanych w ramach akcji „Zdobywamy odznakę Przyjaciela Krakowa” i „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” w ciągu pięćdziesięciu lat wzięły udział setki tysięcy osób. To pokazuje, jak ważne są dla lokalnej społeczności inicjatywy Koła Grodzkiego PTTK. Z wielką pasją, wiedzą i profesjonalizmem każdego roku zachęcają mieszkańców oraz turystów do zgłębiania tajemnic naszego miasta w najlepszej formie – aktywnego zdobywania wiedzy we wspólnocie – mówiła podczas uroczystości w sali obrad Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.
Po przyznaniu „Kreatora Krakowskiej Turystyki”, odbyło się wręczenie wyróżnień i odznak jubileuszowych dla zasłużonych przewodników, organizatorów, partnerów. Podczas uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 158 im. prof. Juliana Aleksandrowicza zorganizowali quiz historyczny, a wykład pt. „Philosophia yako też i praktica niespieszney przechadzki po Mieście Stołecznem a Królewskiem, nad Wisłą rzeką a popod Wawelem pomieszczonem” wygłosił Konrad Myślik, pisarz i publicysta, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
„Kreator Krakowskiej Turystyki” wręczony po raz drugi
Ustanowione w 2022 r. przez prezydenta Krakowa specjalne odznaczenie jest przyznawane osobom lub podmiotom za szczególne działania na rzecz krakowskiej turystyki. Jest to wyraz doceniania inicjatywy i projektów, które znacząco przyczyniają się do partnerskiej współpracy i integracji środowiska turystycznego. W 2022 r. odznaczenie „Kreatora” zostało przyznane po raz pierwszy. Otrzymała je Krakowska Izba Turystyki. Koło Grodzkie PTTK w Krakowie to drugi laureat tego wyróżnienia.
O akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”
Historia akcji rozpoczęła się w listopadzie 1972 roku, kiedy na tytułowej stronie „Echa Krakowa” ukazał się tekst zapraszający czytelników do udziału w wycieczkach, regulamin zdobywania odznaki i program spacerów. Dzięki dużemu zainteresowaniu krakowian, zaplanowana pierwotnie na jeden sezon inicjatywa, kontynuowana jest do dziś.
Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach, tak aby uczestnicy – mieszkańcy Krakowa, poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu (listopad–marzec) przygotowanych jest ok. 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy oraz wybrane dni świąteczne i są bezpłatne, a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.
Akcja w liczbach:
- średnio 10 tys. uczestników w sezonie
- od początku akcji nasze miasto zwiedziło ponad 600 tys. osób
- odznakę Przyjaciela Krakowa zdobyło już ponad 32 tys. osób.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową (12 wycieczek), srebrną (16 wycieczek), złotą (20 wycieczek) lub z Pawim Piórem (22 wycieczki i 10 prelekcji).
Partnerem strategicznym akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” jest Miasto Kraków. Portal Magiczny Kraków sprawuje patronat medialny.
O akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”
Od 1973 roku mieszkańcy aglomeracji krakowskiej spotykają się na pieszych wycieczkach za miasto urządzanych w ramach akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”. Celem akcji jest popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych okolic Krakowa i zachęcanie mieszkańców do aktywnego uprawiania turystyki pieszej, poprzez organizowanie w soboty, niedziele i dni świąteczne wycieczek pieszych: krótkich (do 10 km), długich (od 10 do 18 km) oraz wycieczek górskich.
Akcja od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W ciągu sezonu (od Niedzieli Palmowej do końca października) w ok. 20 wycieczkach bierze udział średnio 1500 osób dorosłych, młodzieży szkolnej, a nawet dzieci. Warto wspomnieć, że do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.
Oryginał artykułu o akcji PTTK w „Echu Krakowa” z 1972 r.