Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Moc Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Program tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego był jednym z tematów omawianych podczas Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Fot. Materiały prasowe

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego fundamentem są trzy równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy oraz polski. Podczas ośmiu festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Festiwalowi towarzyszą ciekawe wydarzenia, takie jak: wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Festiwal co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

Rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza fakt należenia do zaszczytnego grona festiwali akredytowanych m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), European Film Academy (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), dzięki czemu jako jedyny w Polsce, znalazł się w bardzo prestiżowej grupie festiwali kwalifikujących do Oscara w kategorii pełnometrażowych dokumentów oraz jako jeden z dwóch polskich festiwali w kategoriach filmów krótkometrażowych. Krakowski Festiwal Filmowy jest także w renomowanym gronie festiwali rekomendujących filmy krótkometrażowe oraz pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej.

- Publiczność chodzi do kina. Podoba się to, co zaproponowaliśmy w programie. Mam nadzieję, że tak będzie cały tydzień. Festiwal zaczął się w niedzielę, 28 maja, a skończy się w następną niedzielę. Jeszcze mamy kilka dni oglądania filmów dokumentalnych, krótkometrażowych. W sumie jest około dwustu seansów, więc bardzo dużo. Filmy można oglądać od godzin południowych aż do późnego wieczora we wszystkich studyjnych kinach Krakowa, zlokalizowanych w centrum miasta oraz w Kinie Kijów. Festiwal to również pokazy plenerowe głównie pod Wawelem, które już od wielu lat kontynuujemy. W tym roku mamy już po raz kolejny pokazy plenerowe w Nowej Hucie w Łaźni Nowej. Ponadto, oprócz pokazów w sensie konkursowych, pozakonkursowych, mamy również bardzo silną sekcję przeznaczoną dla branży filmowej. To jest coś, co jest tak naprawdę unikalne w skali naszego kraju. Jedyne, duże kompleksowe wydarzenie przeznaczone dla profesjonalistów związanych z filmem dokumentalnym, krótkometrażowym i anonimowanym - mówiła Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się w formie hybrydowej od 28 maja do 4 czerwca 2023 roku w kinach, jak również od 2 do 18 czerwca 2023 roku online w formule VOD na platformie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jego organizatorem jest Krakowska Fundacja Filmowa. Więcej informacji o Krakowskim Festiwalu Filmowym, programie i wydarzeniach można uzyskać na stronie https://www.krakowfilmfestival.pl/.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2023 (dot. zwiększenia planu dochodów w działach: 700, 801, 852, 900, 921 i 926 oraz zmian planu wydatków w działach: 600, 710, 750, 757, 801, 851, 852, 853, 900, 921 i 926), według druku 3402. (MG)

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-05-31
Data aktualizacji: 2023-05-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź