Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Oto przyszłe gwiazdy reprezentacji Polski? Trzecia edycja niezwykłego projektu

Utalentowani piłkarze z polskimi korzeniami z całego świata znów zjadą do Polski. W poniedziałek, 24 lipca, w Wieliczce rozpoczęła się trzecia edycja projektu Polonia The Best Young Players. Jedną z twarzy programu jest kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

Polonia The Best Young Players
Fot. materiały prasowe / Polonia The Best Young Players

Polonia The Best Young Players to projekt skierowany do młodych piłkarzy z polskimi korzeniami (w tym roku to roczniki 2010 i 2011) rozsianych po całym świecie. Dzięki zaproszeniu mogą odwiedzić kraj przodków – niektórzy z nich po raz pierwszy. Mają okazję, by założyć koszulkę reprezentacji Polski, usłyszeć polski hymn i spotkać rówieśników w podobnej sytuacji. A wszystko dzieje się pod czujnym okiem trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej. W tym roku na wydarzeniu po raz kolejny pojawi się selekcjoner reprezentacji U-17, Marcin Włodarski. Część chłopców zna z poprzednich edycji.

Celem projektu jest wyłowienie młodych piłkarzy, którzy w przyszłości mogą stanowić o sile reprezentacji Polski. Są już pierwsze namacalne sukcesy. Rok temu zaproszenia na Letnią Akademię Młodych Orłów otrzymali Jaylen Jones (Barca Academy Carolinas), Robert Tankiewicz (Cardiff City), Jakub Horoszczak (Bayern Monachium) oraz Daniel Wojteczko (PSG). Wszyscy oni debiutancki kontakt z polską piłką mieli w ramach projektu Polonia The Best Young Players. Jest duża szansa, że w tym sezonie otrzymają pierwsze oficjalne powołania do reprezentacji Polski w kategorii wiekowej U-15.

Na tegorocznej liście zaproszonych pierwotnie znaleźli się Oskar Borko (Midtjylland), Marco Piarulli (Torino) i Patryk Potrawski (Norwich City), ale ostatecznie nie przyjechali do Wieliczki, bo i oni otrzymali zaproszenia na Letnią Akademię Młodych Orłów.

– Wyłowienie tych chłopców, zanim zgłosi się po nich inna reprezentacja jest jednym z głównych celów naszego przedsięwzięcia – mówi pomysłodawca projektu, Tomasz Popiela. – Uznam, że nasza inicjatywa zakończyła się całkowitym sukcesem, jeśli choć jeden z naszych chłopaków trafi do dorosłej reprezentacji Polski. A widzę w tym gronie poważnych kandydatów – dodaje.

Tegoroczna edycja trwa cztery dni (24–27 lipca). Tradycyjnie młodzi chłopcy z całego świata będą mają okazję nie tylko pograć w piłkę, ale też poznać kraj swoich przodków. Odwiedzą Kopalnię Soli „Wieliczka”, Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz najważniejsze krakowskie zabytki.

– W ramach projektu działamy dwutorowo – sportowo i patriotycznie. Zależy nam na tym, by ci młodzi ludzie łapali kontakt z Polską i to się dzieje. Niektórzy przyjechali po raz pierwszy, a od razu próbują mówić po polsku. Już po pierwszej edycji rodzice mówili mi, że chłopcy zainteresowali się historią naszego kraju – zaznacza Popiela. Do tegorocznej edycji zgłosiło się około dziewięćdziesiąt dzieci, ale miejsc było dla czterdziestu. Młodsze roczniki przyjadą do Polski w innym terminie.

Organizatorem projektu jest fundacja „Ja Też Mam Marzenia”, a patronat nad wydarzeniem ma Polski Związek Piłki Nożnej. Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Karolina Wasyl
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-07-22
Data aktualizacji: 2023-07-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź