Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Park Kulturowy Nowa Huta – ostatni dzień konsultacji

Do dziś, 22 września, trwają konsultacje społeczne dotyczące nowelizacji uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie Parku Kulturowego Nowa Huta.

Fot. materiały prasowe

Rada Miasta Krakowa w listopadzie 2019 r. objęła ten cenny obszar zasadami parku kulturowego, aby chronić dziedzictwo i krajobraz kulturowy Nowej Huty, zachować jej unikatowy układ urbanistyczny i historyczną linię zabudowy. Zastosowane na tym terenie regulacje oraz przepisy mają przeciwdziałać dominacji działalności handlowej, reklamowej i usługowej, ingerującej w zabytkową przestrzeń i zakłócającej jej estetykę oraz ograniczać komercyjne zagospodarowywanie przestrzeni – jako dobra wspólnego lokalnych mieszkańców.

Stosowanie w praktyce przepisów nowohuckiego parku kulturowego po kilku latach wykazało jednak konieczność doprecyzowania lub zmiany części wprowadzonych na tym obszarze regulacji oraz ich ujednolicenia w kontekście tzw. uchwały krajobrazowej (m.in. w zakresie przyjętych definicji czy lokalizacji słupów plakatowo-reklamowych).

Proponowane zmiany w uchwale o Parku Kulturowym Nowa Huta są także odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez nowohuckich przedsiębiorców, lokalne instytucje oraz mieszkańców, dotyczące m.in. zasad sytuowania szyldów, rekonstrukcji historycznych neonów reklamowych oraz stosowania nowych szyldów w postaci neonów, zasad ograniczania transparentności przeszkleń, eksponowania towarów przed lokalami prowadzącymi ich sprzedaż, umieszczania na elewacjach urządzeń nagłaśniających, klimatyzujących oraz anten telewizyjnych, jak również zasad lokalizacji na budynkach paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

W czasie trwania konsultacji jest możliwość zgłaszania uwag i wniosków w zakresie proponowanych zmian, na specjalnych formularzach, dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na portalu Obywatelski Kraków oraz na stronie internetowej parkikulturowe.krakow.pl. Formularze można złożyć na dzienniku podawczym urzędu lub przekazać do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź tradycyjnej.

Wszelkie proponowane postulaty w zakresie zmian uchwały można było również przekazywać i konsultować w trakcie dyżurów – 30 sierpnia i 13 września, w Nowohuckim Centrum Kultury. W ramach konsultacji 7 września odbyło się także spotkanie z mieszkańcami w NCK. Z kolei 18 września zainteresowani mogli skorzystać z kontaktu telefonicznego pod nr tel. 12 616 18 13.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat konsultacji, a także m.in. pełna treść projektu zmiany uchwały o Parku Kulturowym Nowa Huta, zostaną zamieszczone na stronach: bip.krakow.pl oraz obywatelski.krakow.pl.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i użytkowników nowohuckiej przestrzeni publicznej do udziału w konsultacjach i rozmowy na temat estetyki oraz zasad funkcjonowania tego niezwykle ważnego obszaru miasta!

Dzisiejsza Nowa Huta to bowiem nie tylko jedna z najważniejszych dzielnic Krakowa, ale przede wszystkim wyjątkowy zespół zabytkowy oraz przestrzeń kulturowa, która doskonale ilustruje historię Polski drugiej połowy XX w. Mając na uwadze ponadczasowość architektury tego terenu, jak również tożsamość i związek mieszkańców z historią, kulturą i przestrzenią miejską tej dzielnicy, prezydent Polski nadał w tym roku Nowej Hucie prestiżowy status Pomnika Historii. Ustanowienie Nowej Huty Pomnikiem Historii to swego rodzaju formalne uznanie wieloletnich starań miasta, ekspertów oraz wszystkich osób i instytucji, którym szczególnie zależało nie tylko na ochronie, ale również promocji tego arcydzieła myśli planistycznej.

Z myślą o walorach tych terenów, miasto realizuje także unijny projekt „Zrównoważone zarządzanie dysonansowym dziedzictwem Krakowa na przykładzie Nowej Huty – AR.C.H.Ethics”. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy, ochrona i promocja europejskiego dziedzictwa (materialnego i niematerialnego) związanego z architekturą i historią XX w.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-08-18
Data aktualizacji: 2023-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź