Kultura rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Kolejna edycja akcji Czytaj PL trwa!

Przez cały listopad trwa wielkie święto czytelnictwa – akcja Czytaj PL. W tegorocznej edycji organizatorzy stawiają na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność, przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego.

Fot. materiały prasowe

Czytaj PL to całkowicie bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Dzięki aplikacji Woblink miłośnicy literatury zyskają dostęp do 18 książek, wśród których znajdą coś dla siebie fani Young Adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów.

– Zainteresowanie ubiegłoroczną edycją Czytaj PL, podczas której blisko 165 tysięcy razy pobrano darmowe ebooki i audiobooki, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Tak ogromne zaangażowanie czytelników i czytelniczek dodaje nam wiatru w żagle i jest najlepszym dowodem na to, że akcje takie jak nasza mają głęboki sens, chcemy i lubimy czytać – mówi Paweł Polański, prezes księgarni Woblink.com.

– Staramy się pokazywać, że czytanie książek jest rozwijające, sprawia, że stajemy się bardziej otwarci i lepiej rozumiemy innych ludzi, uwrażliwia w kwestiach istotnych społecznie oraz jest fantastyczną rozrywką. I jest naprawdę dla każdego – niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy poziomu sprawności – dodaje Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych.

– Zdecydowaliśmy się na połączenie obu bibliotek po wielu rozmowach z czytelnikami. Wierzymy, że każdy, niezależnie od wieku powinien czytać to, na co ma ochotę. Po książkę Young Adult mogą sięgnąć i przeczytać z przyjemnością zarówno nastolatkowie, jak i ich rodzice – mówi Maria Świątkowska, koordynatorka akcji Czytaj PL z ramienia KBF.

– Nie lubimy sztucznych kategoryzacji w literaturze, bo prowadząc dialog z czytelnikami doskonale wiemy, że wbrew stereotypowym opiniom kobiety czytają literaturę faktu, mężczyźni sięgają po romanse, a książki wybieramy według potrzeb i możliwości, jakie mamy w danym momencie. Czasem jest to reportaż na trudny temat, a innym razem książka, która pomoże się zrelaksować i nas rozbawi. Wszystkie te wybory są w porządku, a każdy tytuł dostępny w naszej bibliotece jest wartościowy i czegoś nas uczy. Lista książek, którą proponujemy jest różnorodna jak świat, w którym żyjemy. Jesteśmy przekonani, że czytanie naprawdę jest dla każdego i każdej z nas – dodaje Martyna Latkowska, koordynatorka akcji Czytaj PL z Księgarni Woblink.com.

Książki dostępne w 9. edycji Czytaj PL:

  • „The American Roommate Experiment”, Elena Armas, tłum. Marta Magdalena Borkowska EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Otwarte
  • „Cztery tysiące tygodni”, Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Insignis
  • „Polka w Korei”, Agnieszka Klessa-Shin ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Znak Literanova
  • „Kabalista”, Remigiusz Mróz EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Filia
  • „Muchomory w cukrze”, Marta Bijan ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Kobiece / Young
  • „Wiatrołomy”, Robert Małecki ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Literackie
  • „Jak płakać w miejscach publicznych”, Emilia Dłużewska ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Znak Literanova
  • „Wiem, co czujesz”, Gabriela Gargaś EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Literackie
  • „Legendy i Latte”, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Insignis
  • „Schronisko, które przestało istnieć”, Sławek Gortych EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Dolnośląskie
  • „Dom Oriona”, Julia Fiedorczuk EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Literackie
  • „Historia na śmierć i życie”, Wojciech Tochman ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Literacki
  • „Niedźwiedź w objęciach smoka”, Michał Lubina ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Otwarte / Szczeliny
  • „Cmentarz osobliwości”, Paulina Hendel ; ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo We need YA / Wydawnictwo Błysk
  • „Motylek”, Katarzyna Puzyńska ; EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Prószyński i S-ka
  • „It starts with Us”, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak ; EBOOK Wydawnictwo Otwarte
  • „Głusza”, Anna Goc ; EBOOK Wydawnictwo Dowody
  • „Heartstopper 4”, Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda EBOOK Wydawnictwo Jaguar

By cieszyć się bezpłatnym dostępem do ebooków i audiobooków z listy 18 tytułów, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na grafikach promujących Czytaj PL.

9. edycji Czytaj PL towarzyszy konkurs „Zapoczątkuj modę na czytanie”, w którym będzie można wygrać czytniki ebooków marki PocketBook.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)

 

Do akcji Czytaj PL organizatorzy zapraszają w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, TikToku i we współpracy z influencerami. Jak co roku, dzięki zaangażowaniu miast partnerskich, Czytaj PL będzie dostępne także w przestrzeni miejskiej.

czytaj pl 9 edycja


  • Organizatorzy i partnerzy: Woblink, KBF, Kraków Miasto Literatury Unesco, Miasto Kraków
  • Partner: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
  • Patronat medialny: Lubimy Czytać
  • Wydawcy: Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Young
pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-31
Data aktualizacji: 2023-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź