Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Teatr Bez Rzędów ma już 15 lat!

Działalność Teatru Bez Rzędów oraz opiniowanie projektów uchwał z zakresu kultury były głównymi tematami podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Fot. materiały prasowe / Teatr Bez Rzędów

Teatr Bez Rzędów to założona w 2008 roku przez Lecha Walickiego nieformalna grupa teatralna, skupiająca profesjonalnych młodych twórców, na co dzień związanych z teatrami w całej Polsce. Artystów spotykających się w wolnym czasie po zakończeniu pracy, by wspólnie tworzyć teatr. Miejsce to jest niezwykłe i wyjątkowe. Teatrowi przyświeca idea otwartości na każdego widza, szukania z nim dialogu i porozumienia. Nie jest to typowa instytucja teatralna, co z pewnością łatwo zauważyć. Grupa aktorów stworzyła coś zupełnie nowego, prawdziwą i interesującą scenę, bez dyrekcji i zbędnych formalizmów, bez korporacyjnych metod pracy, aktorskich angażów i braku myślenia o olbrzymich zyskach finansowych. Zbudowała od podstaw Teatr przyjazny dla widza, goszczący go w swoich progach, zachęcający do pozostania po spektaklu, czy prowadzenia rozmów z aktorami i uczestnictwa wraz z nimi w skromnym posiłku.

Teatr Bez Rzędów organizuje liczne spektakle, prowadzi różne wydarzenia, w tym także warsztaty i szkolenia. Scena jest gościnna, dostępna i włączająca. Działa nie tylko przy ul. Krakowskiej 13.

Wyzwaniami dla Teatru są generowane wysokie koszty utrzymania przestrzeni teatralnej i magazynowej, wymagające zmiany lub remontu. Problemem jest również brak ogrzewania w siedzibie, a także prowadzenie na wysoką skalę działań promocyjnych, w celu dotarcia do widza, które wiążą się z bardzo dużymi wydatkami.

Więcej informacji o prowadzonej ofercie i dokonaniach Teatru można znaleźć na portalu społecznościowym Teatr Bez Rzędów.

Radni z Komisji Kultury i Ochrony Zabytków zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały w sprawie nadania statutu instytucji kultury pod nazwą Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji), według druku nr 3703.

Na wniosek formalny radnych Łukasza Maślony i Wojciecha Krzysztonka Komisja wstrzymała się od wydania opinii w sprawie ogłoszenia zamiaru podziału samorządowej instytucji kultury Krakowskie Biuro Festiwalowe i wyodrębnienia z niej jednostki organizacyjnej celem utworzenia nowej instytucji kultury pod nazwą Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, według druku nr 3737. Członkowie Komisji Kultury i Ochrony Zabytków zostali zaproszeni przez działających tam obecnie twórców do odwiedzenia historycznego budynku dawnego Składu Solnego i zapoznania się z prowadzoną przez nich działalnością artystyczną. Na potrzeby inwestycji budynek ma zostać zrewitalizowany i przystosowany do potrzeb Centrum Literatury i Języka Planeta Lem.

 

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-11-08
Data aktualizacji: 2023-11-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź