Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie pal liści

Liście – dla wielu nieodłączny element jesiennej przyrody, ale dla niektórych, w szczególności właścicieli działek i ogrodów, mogą być corocznym kłopotem. Niepotrzebnie. Dla tych, którzy zastanawiają się co z nimi zrobić, podpowiadamy.

Fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Warto pamiętać, że w Krakowie obowiązuje zakaz palenia liści oraz innych odpadów zielonych.

Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina również, że za spalanie odpadów grozi kara grzywny do 5 tys. zł, a w postępowaniu mandatowym do 500 zł.

Odbiór zielonych odpadów od mieszkańców oferowany jest bezpłatnie i odbywa się według ustalonego harmonogramu, który można sprawdzić na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Liście w mieście

Na miejskich terenach zielonych w Krakowie zarządzanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej liście nie są grabione w jednakowy sposób.

Jesienne grabienie liści wykonywane jest na terenach osiedlowych i w pasach drogowych, czyli w miejscach gdzie jest to konieczne głównie ze względów bezpieczeństwa.

Natomiast w krakowskich parkach i na większości skwerów liście pozostają na trawnikach do wiosny. Część z nich ulegnie rozkładowi wzbogacając glebę w substancje organiczne. Część stworzy naturalne warunki dla małych zwierząt.

W Krakowie już od kilku lat funkcjonują tzw. ekostrefy – miejsca utrzymywane w stanie naturalnym, dzikim z ograniczonymi do minimum zabiegami naturalnymi.

W tych miejscach liście nie będą grabione również wiosną i pozostaną tam do naturalnego rozkładu, gdyż stanowią one część naturalnego procesu zachodzącego w przyrodzie.

Nie używamy dmuchaw!

Generują hałas, zanieczyszczają powietrze spalinami z silnika, ale także używając dmuchaw do liści wzbijamy w powietrze wtórny pył pochodzący z rur wydechowych czy startych opon, który osiadł na chodnikach i ulicach.

Z tego powodu Zarząd Zieleni Miejskiej podpisuje umowy z wykonawcami o zakazie ich używania na terenach miejskich. Jeśli wykonawca nie zastosuje się do tych zapisów, umowa przewiduje nałożenie kar.

W terenach prywatnych kwestię używania dmuchaw do liści reguluje Uchwała Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Programu ochrony powietrza. Zgodnie z jej zapisami zakaz stosowania tych urządzeń obowiązuje w przypadku występowania 2 lub 3 stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Osoba łamiąca ten zakaz popełnia wykroczenie z art. 332 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Liście – pożyteczny materiał ogrodnika

Z opadłych liści można na działce zrobić miejsce do zimowania dla jeży lub dla innych małych zwierząt, które zamieszkują nasz ogród.

Warto wiedzieć, że wśród odpadłych liści zimują także biedronki i wiele pożytecznych owadów, będących sprzymierzeńcami naszych ogrodów. Liście to także świetny materiał, którymi możemy przykryć kwiatowe rabaty, aby użyźnić podłoże, w których rosną.

Jeśli mamy dużo liści możemy też przygotować tzw. ziemię liściową. Można ją zrobić na dwa sposoby: albo w osobnym kompostowniku, albo w workach. Szczegółowe przepisy znajdują się na portalach ogrodniczych.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-13
Data aktualizacji: 2023-11-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź