Edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spektakl dla Najnajów w forcie Borek

W co może zamienić się zwykła rękawiczka i jak wielką frajdę może sprawić „zawijanie w naleśnika”? Odpowiedzi na te pytania dostarczy spektakl dla dzieci „Witajki i papatki”, w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie. Będzie można go obejrzeć dziś, 13 stycznia, o godz. 10.00 w forcie Borek – filii Centrum Kultury Podgórza, zlokalizowanej przy ul. Fortecznej 146. Bilety rodzinne (dla dziecka z opiekunem) można kupić online lub osobiście, w biurze fortu Borek.

Fot. materiały prasowe

Fort Borek – filia Centrum Kultury Podgórza realizuje cykl weekendowych spotkań z teatrem dla dzieci, pod hasłem „Teatralne Poranki”. W jego ramach, w jedną sobotę miesiąca, prezentowane są różnorodne spektakle dla maluchów, wykonywane przez grupy teatralne z całej Polski. Ten styczniowy – „Witajki i papatki”, wystawiany przez Teatr Chrząszcz w Trzcinie – jest propozycją szczególną, bo wpisuje się w nurt przedstawień najnajowych, tzn. został stworzony z myślą o widzach naj-najmłodszych: jest przeznaczony dla dzieci już od 1. roku życia.

Motywem przewodnim spektaklu są dłonie, które służą do: witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania… i nie tylko. Na oczach dzieci na scenie pojawiają się m.in. śnieg, kwiaty, pszczoły, łąka i morze. Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch. Z zagadnień dydaktycznych spektakl uwzględnia: sekwencje, podstawowe kolory i liczebniki od 1 do 4. Dodatkowym walorem „Witajek i papatek” jest towarzysząca przedstawieniu muzyka wykonywana na żywo. Zakończeniem wspólnego – często pierwszego – spotkania z teatrem jest zabawa z aktorami, wzbogacona elementami z zakresu integracji sensorycznej. Będzie więc okazja, by dzieci nie tylko „zajrzały za kulisy” i pobawiły się rekwizytami, ale również dały się zawinąć w naleśnika!

Bilety na spektakl (bilet rodzinny: 1 dziecko + 1 opiekun) – w cenie 50 zł (normalny) oraz 40 zł (dla posiadaczy karty Podgórze w Kulturze lub Karty Seniora CKP) można kupić online lub osobiście, w biurze fortu Borek.

Szczegóły na ckpodgorza.pl.

„Pora na Juniora”

Od listopada 2023 Centrum Kultury Podgórza realizuje nowy projekt – program parentingowy „Pora na Juniora”, adresowany do rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 0 do ok. 12 lat. Prowadząca – Joanna Pieczonka z Centrum Kultury Podgórza, wraz z zaproszonymi gośćmi, rozmawia w nim o tym: kiedy i w jaki sposób zaprzyjaźniać najmłodszych z kulturą i sztuką, jak pomóc rozwijać talenty i pasje kulturalne starszym dzieciom oraz gdzie szukać wartościowych propozycji w tym zakresie i na co zwracać uwagę dokonując wyboru. Kolejne odcinki publikowane są raz w miesiącu na kanale Centrum Kultury Podgórza w serwisie YouTube.

Drugi odcinek programu, zatytułowany „Bobasy na widowni, czyli o teatrze dla Najnajów”, jest poświęcony właśnie spektaklom dla widzów naj-najmłodszych: od kilkumiesięcznych bobasów, przez żłobkowiczów, po przedszkolaki z początkowych grup, wraz z ich opiekunami, a gośćmi są Marta i Cezary Skroccy – twórcy Teatru Chrząszcz w Trzcinie.

Oglądając go, dowiecie się m.in. czemu nigdy nie jest za wcześnie na kontakt ze sztuką i dlaczego w teatrze powstał osobny nurt dedykowany najmłodszym – odkryjecie, co wyjątkowego ma im do zaoferowania, jakie wartości edukacyjne ze sobą niesie i w jaki sposób może wesprzeć ich rozwój sensoryczny oraz społeczny. Przekonacie się też, jak tworzy się „spektakle dla dzieci, na dziecięcych zasadach” – czemu w tym przypadku bardziej liczy się „być” niż „grać” i jak potężna jest moc komunikacji niewerbalnej w połączeniu z dziecięcą wyobraźnią. Jest więc o podróży do barwnego świata kulek, piłeczek i wszystkiego co obłe oraz o rękawiczce zamieniającej się w kraba czy rybkę. Nie brakuje też kilku cennych rad jak przygotować siebie i swoje dziecko do pierwszego spotkania z teatrem. Na koniec przedstawiona zostanie oferta spektakli najnajowych Teatru Chrząszcz w Trzcinie, wystawianych w forcie Borek (w ramach cyklu „Teatralne Poranki”) i w innych filiach Centrum Kultury Podgórza. Dowiecie się więc, co dokładnie kryje się za takimi teatralnymi projektami jak: „Bam-Bam”, „MiSie”, czy „Witajki i papatki”.

Zachęcamy też do obejrzenia pierwszego docinka „Pory na Juniora”, zatytułowanego „Mamo, tato – chodźmy razem do teatru!”, w którym Agnieszka Cianciara-Fröhlich – teatrolożka, reżyserka i aktorka współpracująca z Teatrem Praska 52 (działającym w strukturach Centrum Kultury Podgórza) – opowiada o fenomenie teatru familijnego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-05
Data aktualizacji: 2024-01-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź