Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Fotele teatralne, tablica z nazwą skweru i inne aukcje – Kraków licytuje dla WOŚP

Fragment rzędu foteli z loży cesarskiej Teatru im. Słowackiego, w tym roku trafił na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Takim krakowskim akcentem prezydent Jacek Majchrowski wsparł tegoroczną akcję. Ale to niejedyne przedmioty, które Miasto Kraków przeznaczyło na licytacje.

Fot. Kancelaria Prezydenta Krakowa

Krakowianie co roku pokazują wielkie serca i aktywnie wspierają WOŚP. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dzieci i dorosłych. W szczególności będzie to sprzęt do diagnozowania i monitorowania rehabilitacji chorób płuc u pacjentów na oddziałach pulmonologicznych, których na Polsce jest łącznie 64.

Fotele z loży cesarskiej

Do orkiestrowych aukcji tradycyjnie przyłączył się także prezydent Krakowa z unikatowym podarunkiem. W tym roku były to teatralne fotele, świadkowie wielu premier i towarzyskich spotkań.

O wyjątkowym charakterze foteli świadczy fakt, że loża, z której pochodzą, pełniła funkcje reprezentacyjne i zasiadali w niej goście honorowi. Zaprojektowana przez Jana Zawiejskiego była uznawana za miejsce najbardziej prestiżowe. Fotele należą do najstarszych i najdłużej używanych w teatrze, pierwsza bowiem kompleksowa wymiana miejsc na widowni odbyła się w 2022 r. Wtedy zdemontowano rzędy z tym właśnie fragmentem. Loża cesarska to 18 miejsc – największa loża w teatrze, mieszcząca się w środkowej części balkonu I piętra, na wprost sceny.

– W czasie uroczystych spektakli zasiadali w loży cesarskiej głowy państw, wysokiej rangi urzędnicy państwowi, prezydenci Krakowa oraz inni specjalni goście, wśród nich postaci takie jak marszałek Józef Piłsudski, prezydent RP Ignacy Mościcki, marszałek krajowy Galicji i Sejmu Galicyjskiego Stanisław hrabia Badeni czy marszałek Francji Ferdinand Foch. Fotele trafiły w moje ręce jako prezent – pamiątka podczas uroczystości 130-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego i odsłonięcia nowej Kurtyny Kobiet w grudniu 2023 r. – mówi prezydent Krakowa.

Ten kawałek historii i kultury Krakowa został wylicytowany za kwotę 9 999,00 zł. Przypomnijmy, że w poprzednich latach prezydent Krakowa na licytacje WOŚP przekazał m.in. rękawice bokserskie od Witalija Kliczki, replikę dzwonu Zygmunt, fragment legendarnego Szkieletora.

fotele z loży cesarskiej

Tablica z nazwą skweru WOŚP

Z orkiestrą gra również zastępca prezydenta Andrzej Kulig. – W imieniu miasta przekazuję tablicę z nazwą skweru Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą będzie można wylicytować podczas tegorocznego finału WOŚP. Jest to tablica, która jeszcze do niedawna wisiała na skwerze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowej Hucie, niedaleko Szpitala im. S. Żeromskiego. Właśnie ta placówka medyczna otrzymuje najwięcej w całym Krakowie sprzętu medycznego od fundacji Jurka Owsiaka. Skwer nosi imię WOŚP mniej więcej od półtora roku, a informowało o tym właśnie sześć takich tablic. Teraz jedną z nich zdjęliśmy i przekazaliśmy na licytację. Można będzie o nią powalczyć na portalu Allegro, na koncie „wospwkrakowie”. Liczymy, że tablica osiągnie wysoką cenę i pomoże chorym – w tym roku z problemami płucnymi.

Dodajmy – na skwerze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowej Hucie docelowo pojawią się nowe tablice, zgodne z nowym oznakowaniem Systemu Informacji Miejskiej (jasnobeżowe tło i brązowe litery). Wobec tego niewykluczone, że pozostałych pięć tablic ze starym wzorem (białe tło i niebieskie litery) trafią na aukcje WOŚP w kolejnych latach. W razie przegranej licytacji w tym roku, będzie więc można spróbować jeszcze raz – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Tablice można licytować pod linkiem: allegro.pl/oferta/tablica-z-nazwa-skweru-wosp-od-andrzeja-kuliga-wiceprezydenta-krakowa-15060382789. Aukcja trwa do 3 lutego!

Aukcje instytucji i jednostek miejskich

Warto przyjrzeć się również innym aukcjom, które są organizowane przez krakowskie instytucje kultury oraz miejskie jednostki.

Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje aukcję, w ramach której można własnoręcznie wzbogacić miejską zieleń. Licytacja „Posadź swoje drzewo w Krakowie” jest dostępna pod linkiem: allegro.pl/oferta/posadz-swoje-drzewo-w-krakowie-15009869502. Miłośnicy edukacji przyrodniczej mogą natomiast licytować „Dzień z Symbiozą”: allegro.pl/oferta/dzien-w-symbiozie-15009970653

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przekazuje na licytacje do krakowskiego sztabu WOŚP sześć wyjątkowych numerów startowych imprez wchodzących w skład Królewskiej Triady Biegowej 2024: 21. Cracovia Maratonu, 17. Biegu Trzech Kopców i 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego:

Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i chcesz 14 kwietnia 2024 roku być częścią krakowskiego maratonu, zapraszamy do licytacji wyjątkowego numeru startowego „1” 21. Cracovia Maratonu! Licytacja nr startowego „1” 21. Cracovia Maratonu potrwa do 9 lutego, do godz. 15.00.

Wszystkie pełnoletnie osoby zainteresowane startem w jubileuszowym 10. Cracovia Półmaratonie Królewskim zapraszamy do licytacji, która potrwa do 8 lutego, do godz. 15.00.

Jeżeli najpóźniej w dniu biegu będziesz mieć ukończone 18 lat i chcesz zmierzyć się z trasą 17. Biegu Trzech Kopców, zrób to w wyjątkowym stylu – z numerem „1” na piersi! Zapraszamy do licytacji do 7 lutego, do godz. 15.00.

Wyjątkowy, wybrany przez Ciebie numer startowy na Twojej koszulce i świadomość dorzucenia cegiełki do wyjątkowej akcji zainicjowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy z pewnością będą dla Ciebie źródłem dodatkowej satysfakcji! Rok urodzenia, wiek, rocznica, szczęśliwa liczba, sentyment, wspomnienie? Dajemy Ci możliwość wyboru numeru od 2 do 9999. Wszystkie pełnoletnie osoby zainteresowane startem w jubileuszowym 10. Cracovia Półmaratonie Królewskim zapraszamy do licytacji do 8 lutego, do godz. 15.00.

Tu licytacja potrwa do 7 lutego, do godz. 15.00.

Propozycji przygotowanych przez Muzeum Krakowa jest tak dużo, że niełatwo będzie wybrać tę najatrakcyjniejszą. Można wylicytować, między innymi, bilety do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Kraków – czas okupacji 1939–1945" lub „Kraków od początku bez końca”, godzinną sesję nagraniową w studiu Muzeum Krakowa, zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej czy Pracowni Konserwacji Zbiorów, piknik na galarze Szwajcarka, a także… nocleg w dworku, który wszyscy znamy z „Wesela” Wyspiańskiego, czyli w Rydlówce. Miłośnicy spędzania czasu w muzeach z pewnością chętnie powalczą w licytacji o kartę wolnego wstępu, czyli roczny bilet do oddziałów Muzeum Krakowa. Dodatkowe informacje i linki do poszczególnych aukcji można znaleźć na stronie Muzeum Krakowa.

Biblioteka Kraków na licytację przeznaczyła nowo wydaną „Encyklopedię Krakowa” oraz „Ciżemkowy zestaw czytelnika”, czyli książkę-laureatkę ostatniej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki (przyznawanej przez Bibliotekę Kraków najlepszym książkom dla dzieci i młodzieży) – „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” Macieja Szymanowicza z autografem Marka Kondrata (który grał Wawrzka w filmowej adaptacji „Historii żółtej ciżemki” z 1961 r.), zestaw szkiców koncepcyjnych do książki, torbę z zestawem ciżemkowych gadżetów i… wyjątkową skórzaną ciżemkę, która jest miniaturą statuetki przyznawanej laureatom nagrody – szczegóły na stronie Biblioteki Kraków.

Krakowska Ekospalarnia zachęca do zostania na jeden dzień jej pracownikiem. Będzie można zajrzeć w każdy zakamarek zakładu i przekonać się o tym, jak działa. Zwycięzca aukcji będzie mógł sprawdzić się jako wagowy, operator suwnicy, dyspozytor i automatyk. Aukcja trwa do 11 lutego pod linkiem: allegro.pl/oferta/przezyj-jednodniowa-przygode-w-ekospalarni-15083765990

Zaproszenie do kina Sfinks i zestaw upominków proponuje Ośrodek Kultury Norwida (link do aukcji tutaj), a Krakowskie Biuro Festiwalowe zachęca do licytowania pakietu biletów dla dwóch osób na koncerty tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia 2024 wraz z jubileuszową grafiką (link tutaj). Wśród propozycji przygotowanych z okazji tegorocznego finału WOŚP znajdziemy także voucher na spektakl w Teatrze Bagatela oraz kolację z Krzysztofem Materną, dyrektorem artystycznym instytucji – link tutaj.

Teatr Ludowy przygotował pakiet składający się z zaproszenia dla dwóch osób (ważnego do końca 2024 roku) na wybrany tytuł z repertuaru. Dodatkowo zwycięzca licytacji będzie mógł zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki Dużej Sceny – przewodnikiem po wnętrzach teatru będzie Jerzy Fedorowicz, zastępca dyrektora Teatru Ludowego, a także zostanie zaproszony na kawę i ciastko do Klubokawiarni Ludowej. A na pamiątkę otrzyma zestaw teatralnych gadżetów. Link do aukcji tutaj.

Z kolei Teatr KTO przygotował dwa pakiety – pierwszy to podwójne zaproszenie na spektakl „Uczycie nas, jak suknie się podnosi”, prywatna rozmowa z twórcami, wspólne zdjęcie oraz autografy na pamiątkowym wydawnictwie Teatru KTO i pakiet teatralnych gadżetów – link do aukcji tutaj, a drugi to podwójne zaproszenie na spektakl „Byłam żoną Boba Marleya”, prywatna rozmowa z aktorką Katarzyną Chlebny i twórcami, wspólne zdjęcie oraz autografy na pamiątkowym wydawnictwie Teatru KTO oraz pakiet teatralnych gadżetów – link do aukcji tutaj.

Krakowskie Forum Kultury na aukcję przeznaczyło obraz „Pod powierzchnią", zakupiony w 2020 roku w ramach projektu organizowanego przez UMK we współpracy z krakowskimi instytucjami kultury w ramach działań wspierających lokalnych artystów w czasie pandemii. Obraz autorstwa Joanny Dudek-Waszuty "Blanki" ma wymiary 120 cm x 100 cm. Można go licytować pod tym linkiem.

Muzeum Inżynierii i Techniki w dniu finału zaprasza na zajęcia plastyczne „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków” w godz. 10.00–17.00. W hali G (wejście od strony ulicy Gazowej) będzie tworzona wielka, kolorowa trąba, która wieczorem zostanie zaświecona na Rynku Głównym podczas wypuszczania światełka do nieba. A podczas zajęć z lutowania będzie można zbudować małe, świecące orkiestrowe serduszka. Dodatkowo MiT zaprasza do Strefy Klocków, a także na badanie pomiaru wydychanego stężenia tlenku azotu (SeNO), którego celem jest ustalenie, czy w układzie oddechowym jest zapalny i sprawdzenie stanu płuc po pandemii (temat tegorocznego finału WOŚP wiąże się z wystawą „Miasto. Technoczułość”). Na dziedzińcu muzeum zaplanowano pokazy ratownictwa oraz naukę pierwszej pomocy, a o dodatkowe atrakcje zadba grupa grotołazów – szczegóły tutaj.

Zaangażowanie krakowskich instytucji kultury w WOŚP to zarówno aukcje, jak i organizacja różnego rodzaju przedsięwzięć. 28 stycznia na szereg atrakcji: m.in. prelekcje, warsztaty, spotkania, kiermasz i koncerty towarzyszące finałowi zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie będzie mieścił się też jeden ze sztabów WOŚP – szczegóły tutaj.

TAURON Arena Kraków przyłącza się do dzieła Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując na licytację dwa bilety VIP na koncert jubileuszowy „To Kraków tworzy metamorfozy!”, który odbędzie się w piątek, 5 kwietnia 2024 r. W największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce wybrzmią wówczas utwory związanych z Krakowem artystów: Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego oraz oczywiście Kory Jackowskiej w zupełnie nowych aranżacjach w wersji symfonicznej. Licytacja trwa do 9 lutego i odbywa się pod linkiem: allegro.pl/oferta/2-bilety-vip-na-koncert-jubileuszowy-tauron-arena-krakow.

Finał WOŚP odbył się 28 stycznia, a biuro jednego z krakowskich sztabów zagościło w magistracie, przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.

 

20240117-img_0254.jpg-Kraków wspiera WOŚP
Kraków wspiera WOŚP Bogusław Świerzowski / krakow.pl
20240117-img_0274.jpg-Kraków wspiera WOŚP
Kraków wspiera WOŚP Bogusław Świerzowski / krakow.pl
20240117-img_0314.jpg-Kraków wspiera WOŚP
Kraków wspiera WOŚP Bogusław Świerzowski / krakow.pl
20240117-img_0323.jpg-Kraków wspiera WOŚP
Kraków wspiera WOŚP Bogusław Świerzowski / krakow.pl
20240117-img_0355.jpg-Kraków wspiera WOŚP
Kraków wspiera WOŚP Bogusław Świerzowski / krakow.pl
20240117-img_0415.jpg-Kraków wspiera WOŚP
Kraków wspiera WOŚP Bogusław Świerzowski / krakow.pl
20240117-img_0429.jpg-Kraków wspiera WOŚP
Kraków wspiera WOŚP Bogusław Świerzowski / krakow.pl
20240117-img_0254.jpg-Kraków wspiera WOŚP
20240117-img_0274.jpg-Kraków wspiera WOŚP
20240117-img_0314.jpg-Kraków wspiera WOŚP
20240117-img_0323.jpg-Kraków wspiera WOŚP
20240117-img_0355.jpg-Kraków wspiera WOŚP
20240117-img_0415.jpg-Kraków wspiera WOŚP
20240117-img_0429.jpg-Kraków wspiera WOŚP
pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-17
Data aktualizacji: 2024-01-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź