Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

O profilaktyce zdrowotnej na posiedzeniu komisji

Zdrowotne programy profilaktyczne w mieście oraz edukacja na temat gruźlicy – o tym mowa była m.in. na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej.

Fot. pexels.com

Radni z Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej jednogłośnie zaopiniowali wniosek, by nie opiniować projektu uchwały w sprawie przyjęcia dokumentu „Strategia Rozwoju Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030/2050” (druk nr 4023) w zakresie merytorycznego działania Komisji.

Wysłuchali też informacji o programach polityki zdrowotnej realizowanych przez Gminę Miejską Kraków. Wiele z realizowanych programów zostało zawieszonych w związku z wprowadzeniem ich odpowiedników w wymiarze ogólnopolskim. Stało się tak w przypadku: szczepień na grypę osób po 65. roku życia, dzieci w wieku od 6 do 60 miesiąca życia, szczepień na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Zawieszony zostanie też "Gminny Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa" w związku z tym, że od czerwca wróci program ogólnopolski. – Realizujemy program wczesnego wykrywania wad wzroku, przeprowadzany pośród uczniów klas III, a do programu związanego z wykrywaniem wad słuchu zgłosiło się aż 114 szkół. Realizujemy też program powszechnej dostępności do defibrylatorów AED z elementami pierwszej pomocy  – mówił Przemysław Cichy, zastępca dyrektora wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Mieszkańcy mogą też skorzystać z „Programu profilaktyki i rehabilitacji dysfunkcji narządów ruchu”. Program bezpłatnej rehabilitacji skierowany jest do dorosłych (powyżej 18. roku życia) mieszkańców Krakowa, którzy mają rozpoznaną dysfunkcję narządu ruchu związaną z chorobami przeciążeniowymi narządu ruchu, zmianami zwyrodnieniowymi stawów, zespołem bólowym kręgosłupa lub amputacją. W 2024 roku przeznaczono na jego realizację 2,5 mln zł.
– Powinniśmy się zastanowić, czy nie powinien powstać program dotyczący wad postawy u dzieci – mówiła radna Anna Prokop-Staszecka. Radna zwróciła też uwagę radnych na obecną sytuację związana z gruźlicą. – Mamy znaczny poziom zachorowań na gruźlicę, a jednocześnie przez wiele ostatnich lat zaniedbaliśmy ten temat. Od lat nie przeprowadza się badań środowiskowych w rodzinach – mówiła radna Prokop-Staszecka. Radni dyskutowali o przeprowadzeniu kampanii edukacyjnej w sprawie gruźlicy.

 

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-03-20
Data aktualizacji: 2024-03-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź