Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Co zrobić z nadmiarem przydatnej do spożycia żywności po świętach?

Warto wiedzieć, gdzie w naszym mieście można oddać jedzenie, którego zwykle po świętach sporo w naszych domach zostaje. Nie musimy i nie powinniśmy go wyrzucać, możemy się nim podzielić z potrzebującymi. Dziś krótki poradnik o możliwościach, jakie w tym zakresie oferuje nasze miasto.

zupa, jedzenie, pomoc żywnościowa, wydawanie jedzenia, obiad, ciepły posiłek
Fot. Pixabay.com

Lodówki pełne dobra

Lodówki społeczne działają w Krakowie od 2021 r. rozpowszechniając ideę „foodsharingu”, czyli dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi. Można je obecnie znaleźć w czterech lokalizacjach, przy Miejskich Dziennych Domach Pomocy Społecznej pod adresami:

  • os. Szkolne 20
  • ul. Sas-Zubrzyckiego 10
  • ul. Sudolska 7a
  • ul. Praska 52.

W przypadku pozostawiania jedzenia w tych  lodówkach obowiązuje zasada: dzielimy się produktami, które sami chcielibyśmy zjeść i otrzymać.

W lodówce możemy zostawić: warzywa, owoce, ciasta, pieczywo, przetwory, gotowe dania np. zupy.  Produkty własnego wyrobu należy dokładnie opisać: z czego się składają i kiedy zostały przygotowane.

W lodówkach nie zostawiamy:

  • surowego mięsa
  • produktów zawierających surowe jaja
  • artykułów nadpsutych
  • alkoholu.

„Dobry sklep”

Od prawie dwóch lat działa w Krakowie przy ul. Siemaszki 31 sklep socjalny, w którym zaopatrują się rodziny objęte pomocą Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej czy osiągające niskie dochody. „Dobry sklep” prowadzony jest przez Bank Żywności w Krakowie, który pozyskuje do sklepu żywność np.  z hipermarketów, od darczyńców czy innych partnerów. Tylko w IV kwartale 2022 r. ze wsparcia tego sklepu skorzystało 120 osób, w 2023 r. pomocą objętych zostało ponad 300 mieszkańców Krakowa.

Bank żywności

Stowarzyszenie Bank Żywności działa w Krakowie od lipca 1997 roku przy wsparciu środowisk społecznych oraz władz lokalnych. Jest organizacją pozarządową, nie nastawioną na zysk. Od stycznia 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Bank jest członkiem-założycielem Federacji Polskich Banków Żywności. 

Od powstania Stowarzyszenie zebrało ponad 53 tys. ton produktów spożywczych o wartości blisko 155 mln zł. Żywność ta za pośrednictwem ponad 250 organizacji dobroczynnych trafia do min. 80 tysięcy najuboższych mieszkańców Małopolski, znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej. Istotą działania Banku jest systematyczne pozyskiwanie żywności z różnych źródeł - przede wszystkim takiej, która może ulec zepsuciu lub zniszczeniu. Następnie, przed terminem przydatności do spożycia, rozdzielana jest pośród lokalnych organizacji dobroczynnych i placówek pomocy społecznej, pomagającym osobom ubogim oraz zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Dzielmy się dobrem, nie tylko od święta!

stół wielkanocny dla lwowa,

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-29
Data aktualizacji: 2024-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź