Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Co sądzimy o zmianie klimatu?

Według badania Peoples’ Climate Vote 2024 80% ludzi na świecie chce, aby rządy podejmowały bardziej zdecydowane działania mające na celu powstrzymanie kryzysu klimatycznego.

Fot. UNDP

Opublikowane w czerwcu wyniki to druga edycja badania przeprowadzonego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i Uniwersytet Oksfordzki. Sondaż uznawany jest za największe, niezależne badanie opinii publicznej na temat zmiany klimatu. W tegorocznej edycji wzięli udział mieszkańcy 77 krajów, reprezentujący 87% światowej populacji.

Wyniki badania potwierdzają, że ludzie na całym świecie doświadczają skutków zmiany klimatu w coraz bardziej dotkliwy sposób i są tym coraz bardziej zaniepokojeni. 

Z badania wynika, że aż 56% respondentów regularnie (codziennie lub co najmniej co tydzień) myśli o zmianach klimatycznych. Ponad połowa badanych (53%) uznała, że kwestie związane z klimatem obecnie niepokoją ich bardziej, niż rok wcześniej. 43% ankietowanych uważa, że ​​w tym roku ekstremalne zjawiska pogodowe były częstsze i groźniejsze niż w roku ubiegłym. Prawdopodobnie wiąże się to z ich systematycznie rosnącą liczbą.

Prawie dwie trzecie (63%) badanych wyraziło przekonanie, że bierze pod uwagę zmiany klimatu przy podejmowaniu decyzji dotyczących miejsca zamieszkania, pracy i zakupów. Jedna trzecia (33%) osób natomiast stwierdziła, że ​​zmiana klimatu w dużym stopniu wpływa na ich ważne decyzje życiowe.

Celem badania było także określenie, jak na kryzys klimatyczny powinni reagować przywódcy. Wyniki wskazują, że aż 80% ludzi na świecie chce, by ich kraje podejmowały zdecydowane działania na rzecz klimatu. Ludzie chcą również globalnej jedności w reagowaniu na kryzys klimatyczny. Jeszcze więcej ankietowanych, bo 86% wyraziło opinię, że kraje powinny odłożyć na bok różnice geopolityczne i współpracować w tym obszarze.

Wyniki sondażu wskazują także na silne poparcie dla odnawialnych źródeł energii – 72% respondentów opowiedziało się za szybkim przejściem od paliw kopalnych na rzecz OZE (w tym także mieszkańcy krajów należących do największych na świecie producentów paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu). Co ważne, 79% uczestników badania wyraziło poparcie dla sprawiedliwości klimatycznej, zgadzając się na to, żeby bogate kraje zwiększyły dotychczasową pomoc udzielaną krajom biedniejszym w celu przeciwdziałania skutkom zmiany klimatu.

Raport z badania Peoples’ Climate Vote 2024 w języku angielskim można pobrać na stronie: peoplesclimate.vote

Źródło: Chrońmy klimat

Raport 2024 okładka
Raport UNDP
 
pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-16
Data aktualizacji: 2024-07-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź