Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

15. LGBT+ Film Festival w Kinie Pod Baranami

Różnorodne doświadczenia queerowych społeczności ujęte w filmowe ramy. Do dziś w Kinie Pod Baranami trwa 15. LGBT+ Film Festival. W programie jest sześć filmów oraz pokaz polskich krótkich metraży, któremu będzie towarzyszyło spotkanie z Dorotą Pomykałą, aktorką w filmie „Moje stare”. 

Fot. materiały prasowe

LGBT+ Film Festival świętuje jubileuszową 15. edycję. Tegoroczna odsłona imprezy jest pełna świeżości i przełomów oraz filmów, które portretują rozmaite doświadczenia queerowych bohaterów. W Krakowie festiwalowe tytuły można oglądać od 12 do 18 kwietnia w Kinie Pod Baranami.

Komedia „Big Boys Coreya Shermana to urocza i czuła opowieść o dorastaniu, w której nie brak refleksji na temat body shamingu i kompleksów. W filmie Przebudzone reżyser Max Rissman snuje niezwykłą historię dwóch kobiet, które spotykają się na pierwszej randce. To pozornie zwykłe wydarzenie przyjmuje niesamowity, wręcz transcendentny obrót. Na kobiecych bohaterkach skupiony jest również film Klimakteriet Juana Manuela D'Emilio – czarno-białe slow cinema z Argentyny, w którego centrum jest żona reżysera teatralnego, zaskakiwana przez nowe uczucia. Egipski dramat „Wyrok” (reż. Marwan Mokbel) wręcz pulsuje napięciem i emocjami. Jego bohaterowie, którzy wracają po latach z USA do Egiptu, muszą zmierzyć się nie tylko z homofobicznym otoczeniem, lecz także z własnymi lękami i obsesjami.

W Kinie Pod Baranami na festiwalu zostaną pokazane dwa dokumenty. Kokomo City (reż. D. Smith) to szczery, pełen energii i życiowego doświadczenia portret czarnych trans kobiet, które opowiadają przed kamerą o chłopakach, rodzinie, pracy, marzeniach i problemach – wszystko bez zbędnej cenzury. Queendom Agnii Galdanovej to film z pogranicza sztuki, aktywizmu, kina dokumentalnego i science-fiction.

14 kwietnia w ramach festiwalu można było zobaczyć zestaw polskich filmów krótkometrażowych Best Polish Shorts. W zestawie były: odnoszący się do społecznych podziałów film „Śmierć frajera (reż. Krzysztof Grudziński), wakacyjny romans Tam, gdzie płaczą ptaki (reż. Jakub Andrzej Wenda), pełna wewnętrznych konfliktów Transgresja (reż. Diana Szczotka) i nostalgiczny obraz Warszawa, Holandia (reż. Ming-Wei Chiang). Piątym tytułem prezentowanym w ramach setu był doceniony na polskich festiwalach film Moje stareNataszy Parzymies, w którym dwie dojrzałe kobiety, Zofia i Anna, wyruszają we wspólną podróż, by na nowo odkryć łączące je niegdyś uczucie. Po pokazie Best Polish Shorts odbyło się spotkanie z aktorką Dorotą Pomykałą, która w filmie Moje starewcieliła się w postać Anny.

W sobotni wieczór w klubie Diva (ul. Sławkowska 6) odbyło się festiwalowe Afterparty.

Lokalnym partnerem festiwalu jest Tęczowa Drużyna.
Filmy w polskich i angielskich wersjach językowych, z polskimi i angielskimi napisami.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-09
Data aktualizacji: 2024-04-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź