VII Turniej Debat Oksfordzkich
13 i 14 grudnia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbędzie się VII edycja Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej. Kraków reprezentować będą uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej.
– Debaty oksfordzkie to nie tylko rywalizacja, to przede wszystkim okazja do pogłębienia wiedzy z zakresu prawa i społeczeństwa, rozwijania umiejętności argumentacji oraz promowania kultury dialogu wśród młodzieży. Nasz turniej to przestrzeń, w której młodzi ludzie uczą się świadomego uczestnictwa w życiu publicznym, a ich głosy mogą inspirować zmiany w otaczającej nas rzeczywistości – mówi Zofia Branicka, pomysłodawczyni i koordynatorka turnieju.
– Jesteśmy niezwykle podekscytowani nadchodzącą VII edycją Turnieju Debat Oksfordzkich! To wyjątkowa okazja, by wspierać młode talenty i rozwijać wśród nich umiejętności krytycznego myślenia oraz sztuki argumentacji. Dzięki wsparciu naszych partnerów możemy zapewnić młodzieży dostęp do wysokiej jakości edukacji prawnej i stworzyć przestrzeń do wymiany myśli. Jeśli chcą państwo dołączyć do grona naszych partnerów i przyczynić się do rozwoju przyszłych liderów, zapraszamy do kontaktu! – Sunniva Szczepanowska-Lay, fundraiserka w Fundacji Court Watch Polska i współkoordynatorka turnieju.
Debaty oksfordzkie to wyjątkowa forma dyskusji, w której uczestnicy mają okazję doskonalić swoje umiejętności argumentacyjne, retoryczne oraz analityczne, jednocześnie poruszając istotne zagadnienia prawne i społeczne.
Celem turnieju jest nie tylko promowanie wiedzy na temat prawa i sprawiedliwości, ale także wspieranie świadomego obywatelstwa, dialogu publicznego i zaangażowania młodych ludzi w debatę nad kluczowymi tematami społecznymi. W debatach wezmą udział zespoły z całej Polski, które zmierzą się w kilkunastu rundach, odpowiadając na pytania dotyczące m.in. praw obywatelskich, roli państwa w życiu jednostki czy współczesnych wyzwań prawnych.
Wydarzenie odbędzie się 13 i 14 grudnia w NSA w Warszawie. W ciągu dwóch dni zostanie rozegranych kilkanaście debat, w tym wielki finał. Tezy zostaną ogłoszone na dwa tygodnie przed rozgrywkami, natomiast tezę finałową – 24 godziny wcześniej.
Uczestnicy:
W tym roku do udziału w turnieju zaproszono osiem szkół ponadpodstawowych, które zajęły I i II miejsca w dotychczasowych edycjach stacjonarnych, wyróżniły się wyjątkową aktywnością, wysokimi ocenami jurorów oraz zaangażowaniem w nasze warsztaty edukacyjne. To właśnie te szkoły przez ostatnie lata pokazały, jak ważne są debaty społeczne i prawne, doskonale reprezentując ideę debaty oksfordzkiej.
- V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
- II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie
- VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie
- XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie
Jury i zespół merytoryczny:
W jury turnieju tradycyjnie zasiądą przedstawiciele zawodów prawniczych, środowiska debatanckiego oraz Fundacji Court Watch Polska.
Nad całym wydarzeniem będzie czuwał zespół merytoryczny w składzie: Julia Cieślak, Kacper Kobierski, Adam Mikoś i Jakub Woźniak, który zadba o przygotowanie ciekawych tez, utrzymanie wysokich standardów oraz będzie stał na straży zasady fair play.
Członkowie Zespołu Merytorycznego reprezentują środowisko debatanckie, mają doświadczenie zarówno w uczestnictwie w debatach, jak i ich organizacji oraz ocenianiu.
Wydarzenia specjalne:
Organizatorzy kładą duży nacisk na zapewnienie uczestnikom równego dostępu do wiedzy i narzędzi niezbędnych do prowadzenia debat. Przed rozpoczęciem rozgrywek odbędą się szkolenia z argumentacji prawniczej prowadzone przez zespół wykwalifikowanych praktyków, a także specjalne szkolenie dla jurorów debat, by zapewnić jak najwyższy poziom oceny merytorycznej. Szkolenia te zostaną przeprowadzone w formie online, by zapewnić dostępność dla wszystkich.
Organizatorem turnieju jest Fundacja Court Watch Polska. Więcej informacji na stronie internetowej courtwatch.pl.