Budżet Krakowa na 2025 rok – druga dyskusja i głosowanie
Zakończył się etap składania poprawek do projektu budżetu Krakowa na rok 2025. W środę, 18 grudnia odbędzie się drugie czytanie, ponowna dyskusja i głosowanie – zarówno wyjściowego dokumentu, jak i propozycji zmian. Największe, też kwotowo, wprowadza autopoprawka, w której prezydent ujął dodatkowe zadania inwestycyjne z list rankingowych podległych mu jednostek oraz postulatów zgłaszanych przez radnych miasta i dzielnicy.
Inwestycje bliżej mieszkańców – będzie ich jeszcze więcej
Autopoprawka do projektu budżetu, którą przygotował prezydent Krakowa, zmienia ogólne wielkości budżetowe zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków, co jest oczywiście związane z wymogiem zbilansowania budżetu, ale największy wpływ będzie miała na program inwestycyjny miasta. Zarezerwowane w niej środki pozwolą miejskim jednostkom zrealizować dużo szerszy zakres zadań o charakterze lokalnym. To właśnie te inwestycje, niewymagające jednostkowo wielkich nakładów finansowych, ale za to dobrze zaadresowane i nieodkładane w czasie, są w stanie istotnie podnieść komfort życia w danej okolicy i ułatwić jej mieszkańcom codzienne funkcjonowanie.
W porównaniu z projektem budżetu zaprezentowanym 15 listopada i dyskutowanym na radzie miasta 4 grudnia, kwota wydatków ogółem na wszystkie inwestycje ogólnomiejskie – po uwzględnieniu autopoprawki – wzrośnie o 87,5 mln zł i nieznacznie przekroczy 1 mld zł. Zwiększenie nakładów będzie szczególnie widoczne w takich dziedzinach, jak: transport (o 35 mln zł), sport i rekreacja (o 17,2 mln zł), ochrona i kształtowanie środowiska (o 16,8 mln zł), oświata i wychowanie (o 10,5 mln zł), planowanie przestrzenne i architektura oraz gospodarowanie mieniem miasta (o 6 mln zł), gospodarka komunalna (o 1,9 mln zł), kultura i ochrona dziedzictwa (o 1,7 mln zł), mieszkalnictwo (o 900 tys. zł).
Ujęte w autopoprawce zadania inwestycyjne wprowadzone zostały zarówno z inicjatywy prezydenta i podległych mu jednostek, jak i na wniosek radnych miasta i dzielnicy, dobrze znających lokalne potrzeby.
Od ogółu do szczegółu
Ze wszystkich dziedzin każdego roku transport ma największy udział w ogólnych wydatkach miasta na inwestycje – ten trend można dostrzec również w autopoprawce. Miasto kładzie duży nacisk na rozwój infrastruktury drogowej, rowerowej i pieszej, tak by zwiększać komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, w tym tych najmniej chronionych. Dlatego zaplanowane w wyjściowym projekcie budżetu główne kierunki działań zostały w ramach autopoprawki uzupełnione o kolejne lokalizacje:
- budowa oświetlenia ulicznego, w tym na przejściach dla pieszych (ulice: Półłanki, Petöfiego, Podgórki, Cechowa, Fatimska, Longinusa Podbipięty, Snycerska, Górników, Na Wrzosach)
- budowa chodników (ulice: Na Błonie, Rzepakowa, Wyciąska, Sawy-Calińskiego, Fatimska, Mała Góra, Turniejowa, Mirowska, Wysłouchów, Rozrywka, łącznik między Kluczborską a Bratysławską), ale też modernizacja przejścia podziemnego pod ul. Wlotową, wraz z przystosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- modernizacja, przebudowa i rozbudowa ulic (Łozińskiego, Dybowskiego, Dolnomłyńska, Tomickiego i Sołtysowska, Buszka, Kosiarzy, Gaik, Borkowska, Podgórki, Fiołkowa, Płaszowska, skrzyżowanie Opolskiej z Łokietka oraz Grottgera z Kujawską, nakładki na Friedleina, Górników, Konfederackiej)
- przebudowa i budowa miejsc postojowych (osiedla Willowe, Jagiellońskie, Teatralne, Krakowiaków, Na Kozłówce).
Do planu zadań dotyczących zieleni dodane zostały przedsięwzięcia w zakresach:
- budowa parków i skwerów (rzeczny Białucha, ul. Na Kozłowce i Spółdzielców, ul. Aleksandry, ogród edukacyjny i nowe alejki przy Młynówce Królewskiej, os. Na Skarpie, ul. Zachodnia, ul. Stanisława Rostworowskiego i Kobierzyńska, park leśny obok Fortu Tonie)
- modernizacja ogródków jordanowskich (ulice: Jodłowa, Pużaka, Taklińskiego, Ważewskiego)
- budowa wybiegów dla psów (ul. Spółdzielców, al. Kijowska)
- budowa i modernizacja placów zabaw (os. Teatralne, ulice: Jesienna, Dziewiarzy, Bardosa, Popławskiego przy SP 61)
- budowa skateparków (ul. Zbożowa)
- rewitalizacja podwórek (os. Ogrodowe, Stalowe).
Sport i rekreacja – tu również mieszkańcy mogą spodziewać się dodatkowych przedsięwzięć w takich zakresach, jak: modernizacja i budowa boisk, bieżni, basenów (MOS Kraków Wschód, Mistrzejowice, os. Widok, SP 2, ZSP 18, SP 107, SP 119, SP 144, SPzOI 22, II LO, międzyszkolny basen na os. Kolorowym), modernizacja, projektowanie i budowa kompleksów sportowych (ul. Żywiecka Boczna, Olszanica, ZSP nr 5, KS Grębałowianka, KS Prądniczanka, KS Tyniec, KS Kabel, KS „Orzeł” Piaski Wielkie).
Autopoprawką wprowadzono również szereg dodatkowych zadań w dziedzinie oświata i wychowanie, wychodzących naprzeciw najrozmaitszym potrzebom zgłaszanym przez szkoły i przedszkola, od kwestii związanych z modernizacją budynków, odwodnieniem czy poprawą efektywności energetycznej, aż po rewitalizację bazy sportowej i terenu wokół nich (ZSG 2, P 180, P 118, P 163, P 179, P 49, XXV LO, SP 142, ZSP 1, ZSP 20, ZSP 21, SOSW dla Niesłyszących, ZSP 5, SP 48, SP 26, SPzOI 151, SP 53, P 78, P 61, SP 39, MDK Dom Harcerza, P 105, P 99, SPzOI 144, P 152, P 182, SPzOS 5, P 119, P 10, SP 29, P 140, XXX LO, SP 93). Zaplanowano też środki umożliwiające przymiarki do budowy przedszkoli przy ulicach Ułanów i Prokocimskiej.