Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Urząd Miasta Przyjazny maluchom

W tegorocznej akcji „Kraków przyjazny maluchom 2010” Urząd Miasta Krakowa otrzymał aż sześć certyfikatów. Do piątej już edycji projektu zgłoszono 110 miejsc. Rodzicielsko-dziecięce jury wyróżniło 81 z nich – w tym Urząd Miasta Krakowa i kilka miejskich jednostek oraz instytucji. Magistrat wyróżniono za kąciki zabaw dla najmłodszych, przewijaki i podjazdy w budynkach Urzędu. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski objął akcję honorowym patronatem.

„Cieszę się, że w tym roku Urząd Miasta został uhonorowany tyloma certyfikatami. Stworzyliśmy w budynkach Magistratu przestrzeń przyjazną dla najmłodszych i ich rodziców: kąciki zabaw, przewijaki, podjazdy. Przyznam jednak szczerze, że trochę walczymy z tymi miejscami -  staramy się by sprawy były załatwiane tak szybko, żeby rodzice z dziećmi nie musieli spędzać w urzędzie dużo czasu” – mówił Prezydent Miasta Jacek Majchrowski podczas wręczenia certyfikatów.

„Chciałabym podkreślić certyfikaty dla Urzędu Miasta Krakowa. Urząd to miejsce dla dorosłych, dzieją się tu sprawy dorosłe. Niestety dorośli często muszą zabierać tutaj swoje pociechy. Cieszę się, że Magistrat otworzył się na rodziców z dziećmi” - dodała Karina Grygierek z PR Inspiration.

Dzięki  kampanii „Kraków przyjazny maluchom”, na mapie naszego miasta pojawiają się kolejne przyjazne dzieciom i ich rodzicom miejsca. Akcję już po raz piąty, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, organizuje Gazeta Wyborcza i PR Inspiration. Inicjatywa ma na celu wyróżnianie krakowskich restauracji, kawiarni, instytucji kultury i innych miejsc publicznych, które są przyjaźnie nastawione do rodziców z małymi dziećmi, a obsługa jest cierpliwa i przygotowana na żywiołowość najmłodszych.

W ubiegłorocznej edycji certyfikaty „Miejsce przyjazne maluchom” przyznano 75 instytucjom. Otrzymały je m.in. restauracje i kawiarnie, muzea (np. Muzeum Narodowe czy Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli), teatry, urzędy, biblioteki, a także deweloperzy, którzy budują place zabaw i uwzględniają je w swoich planach inwestycyjnych oraz kościoły - które nie tylko zadbały o specjalną formułę mszy dla dzieci (Kościół oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej), ale posiadają też przewijak dla niemowląt w toaletach (Klasztor Benedyktów w Tyńcu).

W akcję rokrocznie włącza się Urząd Miasta Krakowa. Stara się, aby w jego budynkach powstawały miejsca przyjazne matkom z dzieckiem (we wszystkich są to pomieszczenia wspólne dla klientów i pracowników Urzędu). W sześciu budynkach Urzędu znajdują się przewijaki: przy al. Powstania Warszawskiego 10 – leżanka, przewijak stojący, ul. Stachowicza 18 –  przewijak stojący, ul. Wielickiej 28 a – leżanka, przewijak stojący,  os. Zgody 2 – leżanka, przewijak stojący,  ul. Wielopole 17 a – przewijak przyścienny – 1 szt. pl. Wszystkich Świętych 3-4 – przewijak przyścienny – 2 szt., a w czterech (przy ul. Stachowicza, ul. Powstania Warszawskiego, ul. Wielickiej, os. Zgody) kąciki zabaw dla maluchów. Większość budynków wyposażona jest również w specjalne podjazdy dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych W przypadku trudności w dotarciu z wózkiem do konkretnego miejsca w budynku, zawsze pomocą służą portierzy.

W ramach tegorocznej edycji kampanii rodzicielsko-dziecięce jury odwiedziło 110 zgłoszonych do konkursu miejsc. Pozytywnie ocenionych i wyróżnionych certyfikatem „Kraków przyjazny maluchom” zostało 81 - w tym Urząd Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3 -4, os. Zgody 2, ul. Wielicka 28 a, al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Stachowicza 18), Punkt InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2 oraz następujące miejskie jednostki i instytucje:

  • Biblioteka klubu Kuźnia (os. Złotego Wieku 14),
  • Nowohucka Biblioteka Publiczna i jej filie (os. Stalowe 12, os. Młodości 8, os. Teatralne 25, os. Kościuszkowskie 5, os. Zgody 7, os. Na Stoku 1, os. Kalinowe 4, os. Bohaterów Września 26, os. Tysiąclecia 42, os. Dywizjonu 303 nr 1),
  • Podgórska Biblioteka Publiczna i jej filie (nr 1 ul. Aleksandry 11, nr 13 ul. Powroźnicza 2, nr 18 ul. Sztaudyngera 5),
  • Śródmiejska Biblioteka Publiczna (filia nr 18, ul. Ugorek 14, filia nr 9, ul. Bosaków 11),
  • Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” ( pl. Szczepański 3a),
  • Dom Zwierzyniecki Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (ul. Królowej Jadwigi 41),
  • Teatr Groteska (ul. Skarbowa 2).

W ramach piątej edycji akcji „Kraków przyjazny maluchom” dla rodziców z dziećmi przygotowano również specjalne warsztaty. Ich uczestnicy, wspólnie ze specjalistami, mogli zastanowić się jak przygotować siebie i dziecko do poruszania się po miejskich lokalach i instytucjach, w jakim wieku wziąć dziecko do teatru, kina czy muzeum, a także co warto zrobić zanim pójdzie się z maluchem do restauracji lub kawiarni. Jest jeszcze szansa, by wziąć udział w ostatnich zajęciach  - 3 listopada w Cafe Gazeta (ul. Bracka 14). Wystarczy przesłać mailowo informację o chęci uczestnictwa na adres: maluchy@krakow.agora.pl, podając datę warsztatów. Warsztaty są otwarte i bezpłatne. (JK/KS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-10-21
Data aktualizacji: 2010-10-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź