Edukacja rozwiń menu
Komunikat archiwalny

„Architektoniczny Elementarz Krakowa” trafił do szkół podstawowych

Do krakowskich szkół podstawowych trafił „Architektoniczny Elementarz Krakowa”. Dzięki temu projektowi każde krakowskie dziecko ma szansę, żeby zetknąć się z podstawową wiedzą na temat lokalnej architektury.

Architektoniczny Elementarz Krakowa
Fot.Studio Styczna / materiały prasowe

„Architektoniczny Elementarz Krakowa” to 30 architektonicznych obiektów, przedstawionych w formie ręcznie szkicowanych ilustracji, którym towarzyszą krótkie opowieści. 30 wyjątkowych kart do swobodnego kopiowania, które nauczyciele otrzymali w praktycznych pudełkach. Dzięki temu mogą je mieć zawsze pod ręką w swoich salach lekcyjnych. Karty to proste arkusze w formacie A4 do bardzo łatwego, wręcz intuicyjnego korzystania – wybierania, kserowania, rozdawania dzieciom na zajęciach, a wreszcie wspólnego kolorowania i czytania.

Niebanalnymi przewodnikami po przebogatym świecie krakowskiej architektury jest jedyny w swoim rodzaju Archi Fru-Fru – Fruwający Klub Miłośników Architektury. Wesoła grupa kilkunastu gołębi, które – jak to gołębie – o architekturze z natury rzeczy wiedzą całkiem sporo. Każdy z nich nosi specyficzne imię przywołujące pamięć o ważnym projektancie lub projektantce – o takich postaciach, które współcześnie lub setki lat temu, w Polsce lub za granicami zostawiły w dziedzinie architektury niebagatelny ślad. Tych 30 obrazków stanowi swoisty komiks o architekturze. Mowa w nim o niemal każdej z wielkich epok – od średniowiecza, do współczesności – które można spotkać w Krakowie.

Przedsięwzięcie, które zostało zrealizowane ze środków podchodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, swoim bezpłatnym zasięgiem objęło wszystkie szkoły podstawowe publiczne i samorządowe, a także wszystkie chętne prywatne szkoły podstawowe w Krakowie.

Zobacz w wersji online na stronie internetowej styczna.com.

Za projekt odpowiada projektant Bartłomiej Pochopień – absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Jako architekt współpracował z takimi twórcami jak: Marek Dunikowski, Stanisław Niemczyk i Tomasz Konior.

Od 2015 r. tworzy autorską pracownię projektową „Studio Styczna”. W 2017 r. Studio Styczna otrzymało nagrodę Architektura Roku województwa śląskiego w kategorii „Dom jednorodzinny”, a Bartłomiej Pochopień został nagrodzony jako Młody Twórca Architektury Śląskiej. W latach 2014–2015 był osobą odpowiedzialną za stworzenie projektu koncepcyjnego „Nowej wystawy głównej” w Państwowym Muzeum Auschwitz–Birkenau.

Obecnie, oprócz prowadzonej praktyki projektowej jest silnie zaangażowany w misję edukacji architektonicznej. Realizuje ją w ramach inicjatywy Akademia Architektury, którą założył w 2016 r. wraz z Sonią Pochopień. W 2021 r. został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Sztuki Wizualne, realizując projekt pod nazwą „Kształty Małopolski”, zaś w 2020 r. stypendystą Miasta Tarnowa w dziedzinie „Film”, realizując projekt pod tytułem „Kształty Tarnowa”.

W 2023 r. Akademia Architektury we współpracy z Galerią BWA w Tarnowie objęła wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe w tym mieście programem edukacyjnym pod nazwą Architektoniczny Elementarz Tarnowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-02-05
Data aktualizacji: 2025-02-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź