Start rozwiń menu

Jak przewozić rowery i hulajnogi w pojazdach komunikacji miejskiej?

Już niebawem rozpocznie się sezon rowerowy. Coraz więcej osób korzysta również z hulajnóg. Dlatego przypominamy zasady przewozu rowerów oraz innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach komunikacji miejskiej.

jak przewozić rower w komunikacji miejskiej
Fot.Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie

Rowery i hulajnogi elektryczne oraz te bez napędu są traktowane jak każdy inny bagaż pasażera. Obecne przepisy, dotyczące ich przewozu są dość elastyczne i pozwalają na transport rowerów i hulajnóg, pod warunkiem, że nie zagraża to innym pasażerom. Ostateczną decyzję w sprawie przewozu urządzeń transportu osobistego i bagażu podejmuje kierowca pojazdu.

Przewóz rowerów jest dopuszczalny w pojazdach wyposażonych w bagażnik zewnętrzny przystosowany do takiego transportu. Załadunek i rozładunek rowerów możliwy jest tylko i wyłącznie na przystanku początkowym i końcowym.

Natomiast w pojazdach, które nie mają bagażnika zewnętrznego, rowery i urządzenia transportu osobistego można przewozić wewnątrz pojazdu w miejscu do tego wyznaczonym, jeśli okoliczności pozwalają na ich swobodne wniesienie.

Trzeba pamiętać, że w uzasadnionych przypadkach, przy dużej liczbie pasażerów i ścisku w tramwaju czy autobusie, kierowca może odmówić przewozu bagażu, rowerów i hulajnóg, stwarzających utrudnienia dla podróżujących osób. Nie dotyczy to jednak wózków dziecięcych i inwalidzkich oraz skuterów inwalidzkich z napędem elektrycznym, które mają pierwszeństwo.

Przewóz rowerów, urządzeń transportu osobistego oraz innego bagażu nie wymaga wnoszenia żadnych dodatkowych opłat, odbywa się na podstawie skasowanego biletu komunikacji miejskiej.

pokaż metkę
Autor: Dominika Jaźwiecka
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-03-11
Data aktualizacji: 2025-03-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź