Edukacja rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Rekordowa liczba nominowanych do Nagrody Weyssenhoffa

Aż 21 kandydatów i kandydatek zgłoszonych zostało do piątej edycji Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa. Od 2020 roku krakowska młodzież może w ten sposób wyróżniać osoby zaangażowane w pracę na jej rzecz – zarówno za pojedyncze projekty, jak i całokształt działalności.

W marcu i kwietniu zbierane były zgłoszenia do tegorocznej nagrody. Łącznie wpłynęło 21 propozycji. Przypomnijmy: w konkursie przyznawane są dwa rodzaje statuetek – złoty Weyssenhoff za realizację wybitnego działania na rzecz młodzieży w danym roku oraz diamentowy Weyssenhoff za całokształt pracy z młodzieżą. Nagrody przyznawane są osobom, które działają na rzecz młodzieży i z młodzieżą w ramach różnych zawodów – np. jako instruktorzy harcerscy, streetworkerzy, pracownicy świetlic, edukatorzy, nauczyciele czy pracownicy młodzieżowych domów kultury.

W 2025 roku do Nagrody Złotego Weyssenhoffa zgłoszeni zostali Stefan Plewniak i Małgorzata Lasota, a na liście nominowanych do Nagrody Diamentowego Weyssenhoffa znaleźli się: Adriana Klepka, Agnieszka Werkowicz, Aleksandra Barczyk, Beata Wójtowicz, Dominika Kozioł, Edyta Wójcik, Ewelina Sułowicz, Honorata Uniwersał, Joanna Nowak, Luiza Dobrzańska, Marcin Sondej, Marzena Fraś, Monika Godek, Maria Pałac, Renata Kurak, Tatiana Kadelska-Mucha, Urszula Ślusarczyk-Pieszczyk i Janusz Pieszczyk, Weronika Szelągiewicz, Wojciech Brzuchacz.

Kandydatów do nagrody nominować mogą wyłącznie ludzie młodzi – w wieku od 13 do 26 lat. Cieszy fakt, że w tym roku młodzież zdecydowała się na wyróżnienie tak wielu kandydatów, którzy na co dzień działają na jej rzecz. Tegorocznych laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 czerwca. Ich wyboru dokona kapituła złożona z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Krakowa, członków Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. młodzieży, przedstawicieli UMK, przedstawiciela rodziny Weyssenhoffów oraz laureatów nagrody z ubiegłych lat.

Patronem nagrody jest Antoni Weyssenhoff (1947–2010) – pedagog i działacz społeczny, który przez wiele lat z prowadził działalność wspierającą młodzież w Krakowie. Był harcmistrzem i instruktorem harcerskim, dyrektorem liceum ogólnokształcącego oraz Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana, założycielem Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego oraz Towarzystwa Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka. Za swoje zaangażowanie i pracę na rzecz młodych ludzi został uhonorowany Orderem Uśmiechu oraz Odznaką „Honoris Gratia” przyznawaną za działalność na rzecz Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-05-19
Data aktualizacji: 2025-05-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź