Blachy przewodnickie rozdane
W piątek, 26 września, w przededniu Światowego Dnia Turystyki, w sali Lea Urzędu Miasta Krakowa wręczone zostały blachy przewodnickie dla nowych przewodników miejskich. W tym roku do grona kwalifikowanych przewodników turystycznych po Krakowie dołączyło ponad 60 osób.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym odegraniem hejnału mariackiego. Gości powitał Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Stanisław Mazur.
– Krakowscy przewodnicy są wizytówką miasta. Każdego dnia oprowadzają turystów, przybliżając długą i pasjonującą historię Krakowa. O mieście opowiadają w kilkunastu językach, pracując z oddaniem w różnych warunkach, przez cały rok. Blachy przewodnickie, ozdobione herbem Krakowa, które otrzymają dziś nowi przewodnicy, mają znaczenie szczególne. Państwa wkład w rozpowszechnianie historii Krakowa jest bardzo ważny, za co bardzo Państwu dziękuję – podkreślił prezydent Mazur witając gości.
Blachy przewodnickie zostały wręczone przez Bożenę Czemborowicz – prezeskę Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich oraz Martynę Lewandowską – zastępczynię dyrektora Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Dr Kamil Stasiak z Muzeum Krakowa – Oddział Krzysztofory wygłosił wykład o wystawie „Kraków od początku, bez końca” oraz roli muzealników i przewodników miejskich w tworzeniu wizerunku miasta. W roli honorowego prelegenta wystąpił dr Jarosław Klaś, dyrektor Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, który opowiedział o Nowej Hucie jako części Szlaku Kulturowego Rady Europy pn. „Architektura Reżimów Totalitarnych Europy XX wieku”.
Tradycyjnie, nowi przewodnicy zaprosili mieszkańców Krakowa do wspólnego zwiedzania miasta z okazji Światowego Dnia Turystyki. Zwiedzanie jest nieodpłatne i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.