Sport i Zdrowie rozwiń menu

Jak pomóc dziecku rozwijać komunikację? Ogólnopolska konferencja „Chcę powiedzieć"

12 września Kraków będzie gościł ogólnopolską konferencję „Chcę powiedzieć" – wydarzenie poświęcone rozwojowi mowy i komunikacji u dzieci, wczesnej diagnozie trudności oraz terapii. Konferencja kierowana jest do rodziców, nauczycieli przedszkoli, opiekunów żłobków oraz specjalistów rozwojowych.

Fot. materiały własne organizatora

Kiedy mowa u dziecka nie pojawia się w spodziewanym czasie, pierwszą reakcją jest pytanie: poczekać czy zacząć szukać pomocy? Drugim pytaniem, które zadają sobie rodzice jest: do kogo właściwie się zwrócić po pomoc i diagnozę?

Ogólnopolska konferencja „Chcę powiedzieć", która 12 września odbędzie się na Kampusie UJ, Wydziale Biologii przy ul. Gronostajowej 7, ma być odpowiedzią na te pytania – dostarczyć aktualnej, rzetelnej i dostępnej zarówno dla rodziców, jak i dla specjalistów pracujących z najmłodszymi dziećmi wiedzy.

Wydarzenie organizują Centrum Fiklon - Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna z Krakowa oraz Fundacja GenerAACja. Konferencja ma charakter edukacyjny i popularyzatorski. Jej celem jest zwiększenie wiedzy o kamieniach milowych rozwoju mowy, sygnałach ostrzegawczych, metodach wczesnej diagnozy i nowoczesnych narzędziach wsparcia dzieci z trudnościami w komunikacji, a także komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC).

Program został podzielony na cztery bloki tematyczne:

Komunikacja – obejmuje neurobiologiczne i neuropsychologiczne podstawy rozwoju mowy, kamienie milowe oraz perspektywę neuroatypową.

Trudności i diagnoza -– koncentruje się na diagnozie różnicowej i pierwszych krokach po diagnozie

Terapia i wsparcie – dotyczy warsztatu pracy logopedy oraz komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC) w praktyce

Efekty i rozwój – omawia perspektywę rodziny i długofalowe wspieranie systemu rodzinnego.

Wśród prelegentów znajdą się:

  • lek. Anna Frączek-Szczepkowska – specjalistka neurologii dziecięcej i pediatrii
  • dr Aśka Ławicka – pedagog specjalna, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki
  • dr Krzysztof Gerc – dr nauk humanistycznych, psycholog, terapeuta
  • mgr Magdalena Tarnawska – neurologopeda kliniczny
  • mgr Agata Gładowicz-Bojarska – neurologopeda
  • Celina Twardysz – pedagog specjalna, trenerka Attention Autism
  • mgr Maria Szyfter – logopeda, kognitywista, pedagog specjalny
  • Maja Kłoda-Leszczyńska – specjalistka AAC
  • Małgorzata Kręcioch – oligofrenopedagożka, terapeutka pedagogiczna i AAC
  • Agnieszka Stein – psycholożka, autorka książek.

Rada Programowa, w której składzie znaleźli się: Paulina Rutka, Ewa Pohorecka, Ewa Przebinda, dr Anna Krzyżak, dr Michał Gacek oraz Hubert Turaj dba o program wydarzenia.

Konferencja jest skierowana do rodziców małych dzieci, opiekunów w żłobkach, nauczycieli przedszkolnych, logopedów, psychologów, pedagogów oraz lekarzy a także wszystkich specjalistów, którzy pracują z małymi dziećmi.

Więcej informacji i rejestracja na stronie.

pokaż metkę
Podmiot publikujący: Referat Mediów Miejskich
Data publikacji: 2026-05-15
Data aktualizacji: 2026-05-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź