20. rocznica śmierci laureata Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti
W piątek, 26 czerwca, minie 20. rocznica śmierci księdza Ludwika Piechnika – jezuity, historyka, pedagoga i organizatora instytucji opiekuńczo-wychowawczych, laureata Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenti”. Z tej okazji na jego grobie na Cmentarzu Rakowickim zapłonie znicz od władz miasta Krakowa.
Ludwik Piechnik urodził się 9 lipca 1920 r. w Krzesławicach pod Myślenicami. W 1938 r. wstąpił do zakonu jezuitów w Krakowie. Oprócz filozofii i teologii studiował w latach 1949–1952 pedagogikę na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1962 r. obronił doktorat. Przez wiele lat wykładał pedagogikę na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego i w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1980 r. zainicjował akcję wypoczynku dla dzieci pozostających pod opieką społeczną w beskidzkiej wsi Żmiąca, w 1993 r. powstało tam jezuickie Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych i filia Ośrodka Adopcyjnego Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacji im. Ruperta Mayera. W 1992 r. został prezesem Bursy o. Mieczysława Kuznowicza przy ul. Skarbowej w Krakowie.
Zmarł 26 czerwca 2006 r. w Przegorzałach, został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.