Certyfikaty za zbiórkę przeterminowanych leków
W poniedziałek, 22 listopada, Zastępca Prezydenta Wiesław Starowicz wręczył certyfikaty aptekom, które biorą udział w organizowanej przez Miasto akcji zbierania przeterminowanych leków. Kraków zajmuje drugie po Warszawie miejsce pod względem liczby zebranych leków.
Mija 10 lat od kiedy w Krakowie pierwszy raz zorganizowano zbiórkę przeterminowanych lekarstw. 23 października 2000 roku specjalne pojemniki pojawiły się w kilkunastu aptekach. „Dziś, po 10 latach, w naszej akcji uczestniczy 140 placówek, a wiele z niebezpiecznych dla środowiska odpadów nie trafia już na wysypisko śmieci. Wszystkim należą się słowa podziękowania” – mówił Wiesław Starowicz, Zastępca Prezydenta Krakowa, podczas wręczenia okolicznościowych certyfikatów.
Zbiórka leków przeterminowanych jest wpisana do Planu Gospodarki Odpadami w Krakowie. Jest też elementem Regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie Krakowa. W ciągu 10 lat w naszym mieście zebrano 52 tony tych niebezpiecznych odpadów. Plasuje nas to na drugim po Warszawie miejscu w Polsce. Wszystkie przeterminowane leki trafiają do specjalnych spalarni odpadów medycznych.
Wykaz aptek, gdzie można oddać stare lekarstwa dostępny jest na stronie www.ekocentrum.krakow.pl. Od kwietnia przyszłego roku, przeterminowane leki będzie można też oddać do pierwszego w Krakowie centrum recyklingu. Krakowska lamusownia powstaje przy ulicy Nowohuckiej. (M).