Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa Huta 1949+

Fotografie, dokumenty, eksponaty, filmy dokumentalne i multimedialne  prezentacje opowiadające m.in. o Kombinacie, powstawaniu „idealnego miasta” czy obronie krzyża nowohuckiego – czyli burzliwe dzieje Nowej Huty w pigułce. Tak zapowiada się nowa wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Nowa Huta 1949+”, którą będzie można oglądać od 12 stycznia.

Opowieść o burzliwych dziejach tej części Krakowa rozpoczyna się w 1949 roku – jeszcze zanim decyzją władz państwowych podkrakowskie wsie połączono w jeden organizm nazwany Nową Hutą. Dalej narracja koncentruje się na nowohuckim kombinacie, od którego dzielnica wzięła swoją nazwę. Wystawa opowiada też o powstawaniu „miasta idealnego”, z jego architekturą i unikatową urbanistyką, o roli Kościoła w socjalistycznym mieście. Następnie opowieść snuje się wokół najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Nowej Hucie, takich jak: obrona krzyża nowohuckiego, postawienie pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina w Alei Róż oraz powstanie i działalność opozycyjnych organizacji nowohuckich aż do roku 1989. Bardzo ważną częścią wystawy jest również codzienność nowohucian. Na koniec jeszcze krótka rozprawa z nowohuckimi mitami.

Na wystawie „Nowa Huta 1949+” zaprezentowane zostaną przede wszystkim fotografie, dokumenty i plany, eksponaty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz prezentacje multimedialne i filmy dokumentalne, które pokazywane były podczas wystaw czasowych w oddziale Dzieje Nowej Huty. Całość wystawy jest tłumaczona na język angielski.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 stycznia 2011 r. o godz. 14:00.
Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Oddział Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16.
Wystawa będzie czynna do 1 maja 2011 r. (pierwsza odsłona) (JK).

Godziny otwarcia:
wtorek - poniedziałek: 9.00-16.00
środa: 10.00-17.00
sobota i druga niedziela miesiąca: 9.00-16.00
niedziela 1 maja 10.30-18.00
Ceny biletów:
normalny - 5 zł
ulgowy - 4 zł
zbiorowy/szkolny - 3,5 zł
bilet rodzinny - 10 zł. (JK).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-01-03
Data aktualizacji: 2011-01-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź