Znów najlepsi
Wizerunek, infrastruktura i inwestycje - to dziedziny najlepiej ocenione w najnowszym raporcie o dużych miastach polskich, przygotowanym przez PricewaterhouseCoopers. Pod względem potencjału rozwojowego wyprzedza nas jedynie Warszawa. „To kolejne badanie, które potwierdza naszą bardzo wysoką pozycję wśród polskich miast” – komentuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Agencja PricewaterhouseCoopers oceniała 11 polskich miast w siedmiu kategoriach, zwanych w badaniu „kapitałami”. Dla potrzeb porównawczych, z poszczególnych wskaźników wyliczano średnią dla wszystkich miast, wartą 100 punktów.
W raporcie na temat Krakowa można przeczytać, że stolica Małopolski posiada dwa główne atuty. „Po pierwsze, znakomity wizerunek – miejsca atrakcyjnego, o wysokiej jakości życia, dużym potencjale intelektualnym i kulturalnym. Po drugie, kapitał ludzki – wykształconą ludność i jeden z najlepszych w Polsce ośrodków akademickich” – czytamy w ocenie PwC.
W kategorii wizerunek Kraków nie ma sobie równych. Przy średnim poziomie w zakresie ogólnego wizerunku dla 11 miast równym 100, Kraków zebrał najwięcej punktów – 248,4. „Jest to najbardziej rozpoznawalne polskie miasto na świecie (…). W dużej mierze dzięki temu Kraków cieszy się także dużą atrakcyjnością biznesową. Miasto jest doskonale widoczne w internecie i przyciąga wielu turystów” – komentują eksperci PwC.
Kraków bardzo wysoko oceniany jest też pod względem kultury. W tej kategorii nasze miasto otrzymało 141,4 punktów. „Budżet Krakowa przeznaczany na kulturę należy do najwyższych w kraju. Kraków może poszczycić się dużą liczbą festiwali teatralnych i muzyki poważnej w porównaniu do innych badanych miast. Liczne są również rożnego rodzaju, masowe jak i kameralne, koncerty” – czytamy w raporcie. Eksperci wskazują też na starania na rzecz wzmacniania kultury wysokiej w mieście m.in. poprzez promocję imprezy „6 Zmysłów”.
Wśród pozytywów eksperci zauważają też sprawne działanie instytucji miejskich i relatywnie dobrze rozwinięta infrastruktura. „Kraków należy do grupy miast, gdzie najszybciej można zarejestrować działalność gospodarczą” – czytamy w raporcie. Łącznie w kategorii „Kapitał techniczny i infrastrukturalny” otrzymaliśmy 120,8 punktów. O dobrej ocenie zadecydowały przede wszystkim rosnąca liczba połączeń ze światem, doskonała dynamika wzrostu liczby mieszkań, a także inwestycje miejskie w zakresie komunikacji, wśród których wymienia się budowę Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.
Podobną ocenę otrzymaliśmy w zakresie inwestycji. Kraków jest postrzegany przez inwestorów zagranicznych jako miejsce atrakcyjne na biznes. Równie wysoka jest atrakcyjność Krakowa dla inwestorów krajowych. Nieco gorzej – poniżej średniej – jesteśmy oceniani pod względem warunków inwestowania.
Raport PricewaterhouseCoopers wskazuje też na słabsze strony Krakowa. Stolica Małopolski powinna poprawić warunki inwestowania, polepszyć stan finansów i w większym stopniu sięgać po alternatywne źródła finansowania. Poprawy wymaga stan środowiska naturalnego.
Eksperci wskazują też na kierunek rozwoju naszego miasta. „Miasto powinno rozwijać się jeszcze szybciej i jeszcze lepiej wykorzystywać swoje atuty, zwłaszcza dla budowy nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki. I w udany sposób połączyć tradycję z nowoczesnością” – konkluduje raport PwC. (M).