Miejska profilaktyka przeciw grypie
5 652 osoby w wieku po 65. roku życia zostało zaszczepionych w 2010 r. w ramach trzyletnich programów profilaktycznych przeciwko grypie (w tym AH1N1) w Krakowie. Koszt szczepień wyniósł 179 991 zł. Dodatkowo, w ramach rocznych programów profilaktycznych Dzielnic II, V, VI, VII, XIV i XVIII przeciwko grypie sezonowej w Krakowie, za kwotę 89 953,35 zł zostało zaszczepionych 3 407 osób bez ograniczenia wiekowego. Szczepienia chronią przed zachorowaniem na grypę w sezonie jesień 2010 - wiosna 2011.
Kraków jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z objawami grypy AH1N1. Oddział Obserwacyjno – Zakaźny Dorosłych i Dzieci Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego dysponuje największą ilością łóżek w Małopolsce i został wytypowany do leczenia szerokiego spektrum chorób zakaźnych.
Szpital im. Żeromskiego posiada nowoczesne zaplecze diagnostyczno – laboratoryjne. Dyżurujący całą dobę oddział jest wyposażony w 45 łóżek, w tym 13 dziecięcych, pracuje na nim 13 lekarzy specjalistów i 27 pielęgniarek.
„Oddział pozostaje w permanentnej gotowości, mimo braku wsparcia finansowego NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia. W związku z tym koszty utrzymania oddziału są wysokie. W oddziale hospitalizowane są osoby z terenu Małopolski i województw ościennych” – mówi Leszek Gora, Rzecznik Prasowy Szpitala im. Żeromskiego.
Przypomnijmy również, że w budynkach Urzędu Miasta Krakowa udostępniono ok. 4 000 ulotek informujących o profilaktycznych sposobach zahamowania grypy (tak grypy sezonowej jak i AH1N1).
W Magistracie pojawiły się również plakaty profilaktyczne informujące o sposobach zahamowania grypy (tak grypy sezonowej jak i AH1N1).
Plakaty i ulotki informacyjne jak zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę przygotowało Biuro ds. Ochrony Zdrowia UMK wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Krakowie. W ub. r. materiały trafiły również do szkół.
5 sposobów zahamowania grypy:
1. Często myj ręce
Wirusy grypy mogą żyć krótko na dłoniach. Dotykając różnych przedmiotów, podając
dłoń, może dojść do przenoszenia wirusa. Myj ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund.
2. Zawsze używaj chusteczek higienicznych
Noś przy sobie chusteczki higieniczne.
Kiedy kaszlesz lub kichasz, zasłaniaj usta i nos chusteczką - by chronić innych przed zarażeniem grypą.
3. Zużytą chusteczkę wrzuć do kosza na śmieci!
Pozbywaj się raz użytej chusteczki higienicznej w odpowiedni sposób.
Upewnij się, że chusteczka znalazła się w koszu na śmieci.
4. Jeżeli nie masz chusteczki, kichając zasłaniaj usta i nos
Jeżeli nie masz chusteczki, podczas kichania lub kaszlu zasłoń usta i nos rękawem
w okolicy powyżej łokcia, a nie dłońmi. Jeśli kichniesz we własne dłonie - natychmiast je umyj!
5. Zostań w domu, kiedy jesteś chory
Najbardziej zarażasz grypą, gdy poczujesz jej pierwsze objawy: nagły wzrost temperatury ciała, bóle mięśni, ból głowy, ból gardła, kaszel, dreszcze, osłabienie.
Niekiedy pojawia się biegunka. (JD).