Marsz Miłości Szlakiem Władców
Niemal 1000 kilometrów, konno, w 18 dni. Szlakiem Jagiellońskim, którym przed 460 laty Zygmunt August odprowadzał zwłoki Barbary Radziwiłłówny z Krakowa do Wilna zmierza do Krakowa Marsz Miłości Szlakiem Władców. Bierze w nim udział dziewięciu jeźdźców (dwie kobiety i siedmiu mężczyzn). 26 sierpnia (piątek) planują dotrzeć do Krakowa.
Dziewięciu jeźdźców na koniach rasy żmudzkiej, upamiętniając 460. rocznicę śmierci Barbary Radziwiłłówny, rozpoczęło w poniedziałek wyprawę z Wilna do Krakowa dawnym "Szlakiem Jagiellońskim".
Celem wyprawy jest nie tylko przypomnienie legendarnej drogi, którą w 1551 roku przemierzył król Zygmunt August z Krakowa do Wilna, sprowadzając szczątki swej zmarłej ukochanej żony Barbary z Wawelu do katedry wileńskiej, ale też przypomnienie wspólnej polsko-litewskiej historii oraz odnowienie dobrych stosunków między obu krajami.
Autorem idei i organizatorem marszu jest Giedrius Klimkevičius.
W wyprawie, która została nazwana "miłosną wyprawą szlakiem władców", bierze udział siedmiu mężczyzn i dwie kobiety. Dołączy do niej dziesiąty jeździec z Polski, gdy grupa przekroczy granicę litewsko-białoruską.
Szczątki Barbary Radziwiłłówny spoczywają w krypcie katedry wileńskiej. W poniedziałek ( 8 sierpnia) uczestnicy wyprawy złożyli w krypcie kwiaty.
Jeźdźcy wyruszyli z Wilna w poniedziałek. Do Krakowa planują dotrzeć 26 sierpnia (piątek), po drodze miną m.in. Lublin i Wiślicę. Dodatkowe informacje o marszu są dostępne na stronie internetowej: http://marszmilosci.wordpress.com.
Przypomnijmy, że Wilno jest miastem partnerskim Krakowa. Umowę o braterskiej współpracy obu miast podpisano w kwietniu 1991 r. Dodatkowe informacje: www.krakow.pl/otwarty_na_swiat. (KF)