Spotkanie dla zainteresowanych społecznym ogrodem parcelowym
Jeśli chcesz mieć swój kawałek zielonej przestrzeni w Krakowie, uprawiać warzywa, kwiaty lub po prostu spędzać czas na świeżym powietrzu, to przyjdź na spotkanie, podczas którego Zarząd Zieleni Miejskiej opowie o parcelowym ogrodzie społecznym. Spotkanie odbędzie się, 14 kwietnia, o godz. 17.00, w Obserwatorium Astronomicznym UJ przy ul. Orlej 171.
Podczas spotkania organizatorzy przedstawią postępy prac nad ogrodem oraz plany na kolejne etapy. Omówią także zasady funkcjonowania ogrodu, regulamin, sposób rekrutacji użytkowników i harmonogram rozpoczęcia działalności.
W trakcie wydarzenia będzie można także poznać operatora ogrodu, który będzie zarządzać przestrzenią i dbać o jej rozwój.
Projekt ogrodu jest realizowany jest w ramach projektu CoFarm4Cities – program Interreg Europa Środkowa 2021–2027.
Co to jest parcelowy ogród społeczny?
To pierwszy parcelowy ogród społeczny, który powstaje w Krakowie. Jest to połączenie idei ogrodu społecznego oraz ogrodu działkowego. Działka nieopodal Lasu Wolskiego, na której jest zorganizowany ogród podzielona jest na mniejsze parcele, których łącznie jest 47. Każde poletko ma rozmiar 25 m2.
Do marca 2026 r. użytkowanie parcel będzie bezpłatne, gdyż finansowane będzie w ramach projektu, natomiast od kwietnia 2026 za dzierżawę parceli będą pobierane opłaty w wysokości 300–500 zł rocznie.
To co odróżnia taki ogród od ogrodów działkowych to współdzielenie zasobów, tj. narzędzia, woda, toaleta czy wspólny teren do rekreacji. Wszystko to jest wspólne, a koszty eksploatacji pokrywane będą z opłat użytkujących rabaty ogrodników. Ogrodnicy razem troszczą się też o przestrzenie wspólne oraz współdecydują o kluczowych kwestiach.
Zapisy w planie miejscowym
Zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Zakamycze” w obszarze którego zlokalizowana jest działka ogrodu (oznaczenie w MPZP ZNp.3 – Teren zieleni w parku krajobrazowym), minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego to 90 proc., istnieje zakaz lokalizacji budynków, a maksymalna wysokość zabudowy dla obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej to 5 m. Dodatkowo w południowej części działki terenu występuje spadek powyżej 12 proc., co predysponuje tę część do występowania ruchów masowych. Wszystkie te uregulowania znacząco zawężają zakres możliwych rozwiązań dla tego terenu, wykluczając choćby boisko typu orlik, czy tradycyjny plac zabaw.